PGNiG v lednu uvedla, že plynovod z Norska by měl přepravovat několik miliardkubíků ročně.

PGNiG v lednu uvedla, že plynovod z Norska by měl přepravovat několik miliardkubíků ročně. | foto: AP

Poláci dál snižují závislost na ruském plynu. Postaví plynovod z Norska

  • 31
Polská vláda schválila plán dominantního polského plynárenského podniku PGNiG na vybudování plynovodu mezi Norskem a Polskem. Oznámil to v pondělí vládní zmocněnec pro energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. Výstavba potrubí by podle předběžných plánů společnosti měla být dokončena do roku 2022, uvedla agentura Reuters.

V roce 2022 PGNiG končí dosavadní dlouhodobá smlouva o dodávkách zemního plynu s ruským Gazpromem. Nový plynovod směřující od předního západoevropského producenta plynu by měl omezit polskou závislost na ruském plynu.

Česku zůstal jen ruský plyn, přesto je nezávislejší než dřív

Naimski rovněž uvedl, že terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), který Polsko loni otevřelo v přístavu Svinoústí, by mohl zvýšit svou kapacitu nakonec až na deset miliard krychlových metrů ročně. Nyní má kapacitu pět miliard kubíků. Varšava se možná bude zajímat i o nákupy LNG z USA, dodal Naimski.

Poláci otevírají obří terminál na kapalný plyn. Jako pojistku proti Rusům

PGNiG kupuje od Gazpromu až deset miliard krychlových metrů plynu ročně. Rusko tak zajišťuje většinu polské spotřeby plynu, která dosahuje téměř 16 miliard kubíků ročně.

Miliardy kubíků ročně

PGNiG v lednu uvedla, že plynovod z Norska by měl přepravovat několik miliard kubíků ročně. Polský podnik má podíly na několika ložiscích zemního plynu v norských vodách Severního moře.

Norská společnost Gassco, která provozuje norské podmořské plynovody do Británie a kontinentální Evropy, však na konci ledna sdělila, že konkrétní plány výstavby nového potrubí do Polska nebo kamkoli jinam do Evropy v této chvíli nemá. Dodala, že pouze jedná s několika stranami a PGNiG je jednou z nich.

PGNiG se v minulém desetiletí angažovala v projektu plynovodu Skanled, který měl dopravovat norský plyn do Švédska, Dánska a perspektivně do Polska. Projekt však byl v roce 2009 kvůli ekonomické krizi pozastaven.

,