Pracuje-li klient v rizikovém odvětví, banka mu nepůjčí, i když je solventní. Ilustrační foto

Pracuje-li klient v rizikovém odvětví, banka mu nepůjčí, i když je solventní. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Polské banky vytvářejí černé listiny profesí. Kdo je na seznamu, tomu nepůjčí

  • 53
Mají stabilní zaměstnání, jejich platy patří mezi nadprůměrné, přesto nemají šanci získat v Polsku půjčku. Podle listu Gazeta Wyborcza si polské banky začaly vytvářet seznamy odvětví, kterých se může dotknout finanční krize. Lidem, kteří v nich pracují, nechtějí půjčit.

Tomek je manažerem General Motors. Se svou snoubenkou si chtěli půjčit 450 tisíc zlotých na koupi nového domu. Bankovní úřednice mu slíbila, že s vyřízením nebudou problémy - Tomek je mladý, má dobré zaměstnání a vysoké příjmy.

Pak ale začaly problémy. Tomek se nejprve dozvěděl, že k vyřízení žádosti bude nutné urychlit plánovaný sňatek. Ani poté ale neměl vyhráno. Banka mu nakonec odmítla půjčit. "Pracujete v rizikovém oboru," oznámila mu úřednice a šeptem dodala: "Automobilový průmysl je u nás na černé listině."

Na seznamech jsou i bankéři

Existenci takových seznamů potvrdilo pro polský deník Gazeta Wyborcza několik bankéřů pod podmínkou, že bude zachována jejich anonymita. Zároveň přiznávají, že opatření, kvůli kterému lidé nemají šanci dostat půjčku jen kvůli svému zaměstnání, je diskriminační.

Na blacklistech polských bank se tak objevila povolání spojená se stavebnictvím nebo automobilovým průmyslem. Mezi rizikové klienty patří i zaměstnanci médií a reklamních agentur, půjčky již delší dobu nedostávají ani horníci nebo pracovníci loděnic, jejichž odvětví zažívá v Polsku útlum.

Ironií bankovních seznamů je pak to, že se na nich octli i samotní bankéři. Analytici očekávají, že by ve finančním sektoru mohlo v letošním roce dojít k masivnímu propouštění a až deset procent lidí by mohlo přijít o práci. A tak se bankovní úředníci objevili na svých vlastních seznamech.