TEST: Nové „polské“ piškoty Opavia obsahují víc vody než původní české

  • 312
Tradiční piškoty Opavia, jejichž výroba se na začátku roku přesunula do Polska, obsahují více vody než ty, které se vyráběly v Česku. Prokázal to test v akreditované laboratoři. Voda je nejlevnější surovinou, která zvyšuje hmotnost potravin.

„Nejlepší suroviny. Nejvyšší kvalita,“ stálo na starém obale Tradičních piškotů Opavia, které se vyráběly v Česku. V novém sloganu je drobný, avšak důležitý rozdíl: „Tradiční receptura. Vysoká kvalita.“ Kvalita už tedy není „nejvyšší“ a o surovinách se výrobce, kterým je nadnárodní společnost Mondelēz, nezmiňuje.

Výsledky testu

ohodnocení piškotů naleznete na adrese AkčníCeny.cz.

Jak prokázalo srovnání starých a nových piškotů, které pro iDNES.cz a MF DNES provedla akreditovaná laboratoř, neliší se jen obal, ale i obsah. Piškoty Opavia vyrobené v Polsku obsahují výrazně více vody než ty, které vznikly ještě v závodě u Opavy. Zatímco u „českých“ piškotů naměřili v laboratoři 5,10 gramů vlhkosti ve sto gramech, v těch nových je to 9,36 gramů.

„Nejlevnější surovina je voda, která přidává na hmotnosti. Ten rozdíl není zanedbatelný,“ říká Jan Pivoňka z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, jenž zároveň působí v laboratořích Eurofins, které oba produkty srovnaly. Lišil se i obsah sacharidů, popela, tuků či energetická hodnota. Tyto rozdíly však nebyly nijak výrazné.

Pivoňka upozorňuje, že obsah vlhkosti mohl ovlivnit i fakt, že testovací vzorek českých piškotů měl minimální trvanlivost do dubna 2014 a byl tedy více než rok prošlý. Na to se odvolává i výrobce.

Srovnání piškotů

Akreditované laboratoř srovnala vzorky Tradičních piškotů Opavia, které jsou aktuálně v prodeji a takových, které byly prokazatelně vyrobeny v Česku. Ty měly datum trvanlivosti do dubna 2014. V nových piškotech je více tuku, méně popela (nespalitelných minerálních látek), sacharidů a bílkovin celkem. Také energetická hodnota byla nižší. Tyto rozdíly však nebyly významné, podstatně se oba vzorky lišily v obsahu vlhkosti. U těch vyrobených v Polsku byla výrazně vyšší.

„Rozdílné hodnoty obsahu vlhkosti způsobuje diametrálně odlišná čerstvost analyzovaných vzorků. Nelze porovnávat čerstvě vyrobený piškot s tím, který je již jeden a půl roku po expiraci, navíc patrně skladovaný za jiných podmínek, což je případ Piškotů Opavia vyrobených v Opavě ve vašem testu. Vlhkost výrobku po zabalení není konstantní a mění se v závislosti na použitém obalovém materiálu a podmínkách jeho skladování,“ reagoval mluvčí společnosti Mondelēz Lukáš Hora s tím, že obalový materiál se po přesunu do Polska nezměnil.

Podle Pivoňky mohla takto dlouhá doby skutečně ovlivnit obsah vody i v pečlivě zabaleném výrobku s dlouhou trvanlivostí. Zároveň však upozorňuje, že rozdíl není nepatrný a že krátce před přesunem výroby do polské Jaroslawi výrobce pozměnil i údaje uváděné na obale.

Mondelēz to zdůvodňuje změnou metodiky výpočtu. Fakt, že vyšší vlhkost se shoduje i se změnou uváděných hodnot, však podle Pivoňky napovídá spíše tomu, že se změnil i výrobek samotný. „Potvrdilo se, že nové piškoty jsou odlišné a nejde jen o jiný způsob výpočtu,“ dodává expert.

Piškoty z redakční ochutnávky v půli října:

Z výsledků testů naopak není možné vyvodit, že by se změnila samotná receptura, což Mondelēz vždy zdůrazňoval. Vyšší obsah vody mohl být podle Pivoňky také například způsoben rozdílem v technologickém procesu, jako je například kratší či delší doba pečení.

Společnost Mondelēz přesunula výrobu Tradičních piškotů Opavia do Jaroslawi počátkem letošního roku. Spotřebitelé si poté začali stěžovat, že nové piškoty jinak chutnají i vypadají (více čtěte zde). Výrobce pak pod tlakem připustil, že se změnilo místo výroby. Ještě předtím firma pozměnila i některé hodnoty uváděné na obalech s tím.

Redakční ochutnávka piškotů (19. října 2015):