Polský ministr zemědělství Stanislaw Kalemba

Polský ministr zemědělství Stanislaw Kalemba | foto: Profimedia.cz

Polský ministr zemědělství "podlehl" africkému prasečímu moru

  • 10
Polsko má za sebou rošádu na postu ministra zemědělství. V Česku dobře známý Stanisław Kalemba, který s tuzemskými kolegy několikrát jednal o aférách s polskými potravinami, rezignoval. Podle svých slov nedokázal čelit výskytu afrického prasečího moru na východě země.

Kalemba složil funkci po dvaceti měsících v úřadě minulý týden. Jako hlavní důvod přitom uvedl neefektivní postup při boji proti africkému prasečímu moru.

"Hlavním důvodem jsou nedostatky při realizaci rozhodnutí schválených na radě ministrů v únoru, tedy opatření při boji proti následkům výskytu dvou případů afrického prasečího moru u divokých prasat na běloruských hranicích," zdůvodnil Kalemba, který si zároveň postěžoval na nedostatečnou podporu ze strany ostatních ministrů. Podle něj tak nemohl vládou schválený plán realizovat. Včera byl na jeho místo jmenován Marek Sawicki, který už stejný post dříve zastával.

Kalemba byl v Česku dobře znám. Po potravinových aférách narušujících česko-polské vztahy několikrát jednal se svým českým protějškem exministrem Miroslavem Tomanem i jeho předchůdcem Petrem Bendlem. Na únor plánované setkání s nynějším šéfem resortu Marianem Jurečkou musel však právě kvůli odhalení afrického prasečího moru na východě Polska odložit.

Obchod s Ruskem zamrzl

V EU se první výskyt afrického prasečího moru objevil na konci ledna v Litvě, v únoru pak i v Polsku. Nemoc je velmi nakažlivá a neexistuje na ní protilátka. "Africký mor prasat je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. Na člověka se nepřenáší," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Nakažené kusy však musí být utraceny, oblast v okruhu deseti kilometrů uzavřena a s masem zakázán obchod. Větší dopad než výskyt samotné nemoci tak mají ekonomické ztráty pro zemědělce. Po případu v Litvě začalo totiž Rusko prosazovat zákaz dovozu vepřového z postižených zemí. To pro polské chovatele znamená citelnou ránu a zástupci producentů masa odhadovali dopady takového kroku v řádu miliard eur. Do Ruska přitom směřuje nemalá část polské produkce vepřového.

Paradoxně se mor z Východu do EU šíří přes Bělorusko zřejmě právě z Ruska. Ruská federace však i v minulosti podezření na výskyty různých nemocí pravidelně zneužívala k omezení dovozu mase ze zahraničí.