Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků

Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků | foto: Dan Materna, MAFRA

Podnikatelé mají plán, jak zachránit obce: fotbalem a nulovými daněmi

  • 99
Z mnoha malých obcí v Česku se vytrácí život, lidé utíkají za lepším do měst. Podnikatelská asociace má plán, jak tomu zabránit. Pomoci mají výhodnější výdajové paušály pro živnostníky či podpora vesnických fotbalových družstev.

„Chceme vytvořit systémovou podporu obcí do 500 obyvatel, případně větších jinak ohrožených obcí. Naším cílem je v nich udržet život,“ říká Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků, která dala iniciativu s názvem Integrovaný záchranný systém obcí dohromady. „Musíme udělat maximum pro to, aby mladí lidé neměli jako svůj hlavní cíl z nich zmizet,“ dodává.

S vylidňováním obcí se potýká téměř celá Evropa. „Když se podíváte do Francie, Španělska či Řecka, kde se tomu stát moc nevěnoval, vidíte krásné malé obce, ze kterých se staly skanzeny. To je špatně,“ říká Havlíček. Vylidněné vesnice mohou podle něj být také jednou z příčin tamní vysoké nezaměstnanosti.

Havlíček sází i na vesnická fotbalová družstva, kam by se podle něj měla přesměrovat i část evropských dotací. „Fotbal je českým fenoménem života v regionech, který plní i roli kulturního vyžití. Je tu 3 200 fotbalových klubů, z nichž je většina v malých obcích. A kdyby u každého byl výčep, malé občerstvení na hřišti, je to přes tři tisíce podnikatelů,“ vysvětluje Havlíček. Fotbal by tak mohl přispět k tomu, aby se rozhýbaly další podnikatelské aktivity.

Součástí návrhů je zvýšení výdajových paušálů pro všechny živnostníky z malých obcí na 80 procent příjmů.

Havlíček nyní pro svoje návrhy shání podporu na politické scéně. Říká, že mu na ně kývli jak lidé z koalice, tak i opoziční politici. „Nenarazil jsem na nikoho, kdo by to nechtěl podpořit. Není to ideologická záležitost,“ vysvětluje šéf podnikatelské asociace.