Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Banky ruší poplatky za hypoteční účty, zpětně je však vracet nehodlají

  • 87
Rok 2013 by mohl znamenat konec poplatků za hypoteční a spotřebitelské úvěrové účty. Jako první z velkých bank na konci loňska upustila od poplatku Raiffeisenbank, od začátku letošního roku pak Komerční banka a od půlky února GE Money Bank. Vracet poplatky zpětně se však nechystají.

"Poplatek 150 korun jsme zrušili od 3. prosince 2012 pro nové hypoteční úvěry," konstatoval Jakub Puchalský, mluvčí Raiffeisenbank. To však platí jen pro nově uzavřené hypotéky a klienti to pocítí jinde. "Změna se promítne do mírného nárůstu úrokové sazby - nechceme znevýhodňovat ty klienty, kteří smlouvu uzavřeli před zrušením poplatku," přibližuje Puchalský. Od 1. ledna banka poskytuje bezpoplatkově i spotřebitelské úvěry.

Od začátku letošního roku nabízí možnost sjednat hypotéku i spotřebitelský úvěr bez poplatku za správu úvěru také Komerční banka. "Vycházíme vstříc těm klientům, kteří preferují co nejjednodušší způsob stanovení ceny bankovních produktů," vysvětluje mluvčí KB Monika Klucová.

"Ve druhé polovině února přestaneme účtovat u nově uzavřených hypoték poplatek za vedení úvěru. Od začátku února je zrušen u spotřebitelských úvěrů," doplňuje Pavel Zúbek, mluvčí GE Money Bank.

Česká spořitelna o zrušení poplatku neuvažuje

Stávající klienti čerpající u zmíněných bank hypotéku mají smůlu; poplatku se mohou zbavit až při refinancování. Hypoteční banka (spadá do skupiny ČSOB) má už několik let v nabídce hypotéku s poplatkem, nebo bez poplatku a s vyšším úrokem. Stávajícím klientům, kteří si požádají, vyjde vstříc. "Přechod ze standardního hypotečního úvěru na hypotéku bez poplatků v individuálních případech umožňujeme," říká mluvčí Kateřina Krásová.

Poplatky za správu úvěru mohou půjčku prodražit až o desítky tisíc korun. Tuzemské banky si je účtují v rozpětí od 40 do 200 Kč měsíčně. To u pětadvacetileté hypotéky může činit až 60 tisíc korun.

O zrušení poplatků naopak neuvažuje Česká spořitelna. "Oddělení poplatku od úrokové sazby je pro klienty transparentnější a férovější," míní Veronika Jančová, šéfka úseku řízení retailových produktů ČS. Žalobu na banku proto chystá spotřebitelský časopis dTest, který už loni v listopadu žaloval také Komerční banku. "Dovolím si tvrdit, že zrušení poplatků bylo důsledkem jak našeho tlaku, tak soustavných žádostí spotřebitelů o vrácení poplatků. Česká spořitelna poplatky rušit odmítá, proto ji budeme žalovat. Pak se budeme zabývat další bankou, která poplatky účtuje," plánuje Miloš Borovička, právní poradce Občanského sdružení spotřebitelů TEST.

Poplatky chce vrátit přes sedm tisíc lidí

Na poplatkové "revoluci" má největší zásluhu rozhodnutí německého Nejvyššího soudu z roku 2011. Ten prohlásil poplatek vybíraný za pouhou správu úvěru za neplatný. Banka podle něj tuto službu nedělá pro klienta, ale pro sebe.

Od rozhodnutí se odpíchl advokátní koncipient Petr Němec. Nejprve vyzval KB k vrácení poplatku 300 korun za půl roku vedení spotřebitelského úvěrového účtu a následně podal žalobu k soudu a stížnost k finančnímu arbitrovi. Uspěl a vzápětí založil web www.jdeto.de, kde lidem radí, jak mají postupovat. "Máme několik případů u spotřebních účtů, kdy při zahájení řízení u finančního arbitra banky poplatek vrátily," říká.

Nyní chce banky přimět, aby lidem začaly vracet také poplatky za hypoteční úvěry - ty totiž arbitr neřeší. "Sesbírali jsme žádosti od více než sedmi tisíc klientů, kteří chtějí vrátit anebo do budoucna nezaplatit celkem 191 milionů korun na poplatcích, většinou u hypoték," popisuje Němec. Advokátní kanceláře už prý projevují o vedení žaloby zájem.