Na služební cestě (ilustrační foto).

Na služební cestě (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Stát zdraží služební cesty. Za „vzduch“ už nebudou platit jen turisté

  • 104
Poplatek za ubytování budou muset od roku 2018 platit i firmy za své zaměstnance na služebních cestách. Ministerstvo pro místní rozvoj, které chce systém poplatků výrazně změnit, současně ale couvá od původního záměru vybírat od hostů poplatek ve všech obcích.

„Není důvod, aby byli lidé na služebních cestách od tohoto poplatku osvobozeni jako dosud, když využívají stejné zázemí obce, jako turisté, kteří přijeli na dovolenou,“ vysvětlila náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Chystaná novela zákona o místních poplatcích má přinést zdražení poplatků za ubytování až k hranici jednoho eura, tedy 27 korun za noc. „Je to běžné v jiných zemích, jen je potřeba změnit vnímání lidí. Málo hostů si uvědomuje, že jejich pobytem vznikají obcím náklady,“ vysvětlila Dostálová. Ta chce v zákoně i sjednotit současný ubytovací a rekreační poplatek do jednoho takzvaného „vzdušného“ poplatku.

Po schůzce s odbornou veřejností, například hotely či obcemi, ale ministerstvo už tak striktně netrvá na novém plánu, aby se poplatek vybíral ve všech obcích, dosud ho totiž má jen zhruba 14 procent z nich. Svaz měst a obcí plán kritizoval, protože řadě obcí se poplatek nevyplatí vybírat.

Na poplatcích za ubytování se zaplatí až 600 milionů ročně

„Je to o komunikaci. Část odborné veřejnosti se přiklání spíše k tomu, abychom obce k výběru motivovali,“ řekla Dostálová. Proto navrhuje model, kdy obce vybrané peníze investují zpět do cestovního ruchu a stát jim dotací přispěje ve stejné výši, jakou utratily z poplatků. To by mělo obce motivovat k tomu, aby peníze od hostů vracely zpět do cestovního ruchu.

Na poplatcích se ročně podle ministerstva vybere 300 až 600 milionů korun. Strop je nyní 15 korun v případě poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt, dalších šest korun představuje poplatek z ubytovací kapacity. Nově by měl být strop 27 korun, obce ale budou mít možnost si poplatek nastavit podle sebe i podle typu ubytovacího zařízení. Nově by měli také poplatek platit už osoby starší 15 let, dosud jsou osvobozeni do 18 let.

Český Krumlov platí za tolik odpadu jako Jihlava

Zatímco stát má odhad, kolik se od turistů ročně vybere, neexistují žádné studie o tom, kolik procent ubytovatelů poplatky neplatí nebo přiznává jen část ubytovaných. Poplatek má krýt hlavně náklady spojené s přílivem turistů. Například Český Krumlov si stěžuje, že jako město s 13 tisíci obyvateli má kvůli cestovnímu ruchu náklady na likvidaci odpadů na úrovni padesátitisícového města.

Zákon bude současně měnit i některé termíny: například už nebude zařízení určené k ubytování, ale zařízení užívané k ubytování. To má umožnit v budoucnu více postihnout poplatky i ty, kteří pronajímají své byty, domy či chalupy dosud načerno včetně čím dál oblíbenějších serverů typu Airbnb.com. Ministerstvo chystá vlastní analýzu toho, kolik lidí se ubytovává mimo oficiální místa, která jsou v registru.