Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Poplatek za sjednání úvěru v Česku má šanci zmizet, míní experti

  • 42
Poplatek za zpracování úvěru, který navyšuje cenu půjčky, může v následujících měsících zmizet z nabídky českých bank. Za pravděpodobné to považují experti na bankovní poplatky, podle nichž k tomu banky donutí tlak lidí vyvolaný nedávným verdiktem německého soudu, jenž označil tento poplatek za nemístný.

Spolkový soudní dvůr v úterý řekl, že banky mají cenu úvěru nastavovat pomocí úroku a poplatkem navíc za zřízení úvěru nemají klienty zatěžovat, protože je v jejich vlastním zájmu úvěr poskytnout (více zde). Německá média nyní čekají, že se na banky začnou obracet desetitisíce klientů a budou žádat navrácení peněz, což je bude stát miliony eur.

Nová protipoplatková vlna patrně nepřijde, říkají experti

Experti na bankovní poplatky nečekají, že by se tento scénář jednání zákazníků přenesl do Česka. Podobné spory vyvolané předchozím verdiktem německého soudu o protiprávnosti poplatků za vedení úvěrového účtu totiž v Česku nedopadly dobře. Nejvyšší soud i Ústavní soud žaloby na protiprávnost tohoto poplatku zamítly a čeští klienti se podle odborníků po takové zkušenosti do podobných sporů pravděpodobně hrnout znovu nebudou.

"Soudy nižších instancí i Ústavní soud potvrdily, že minulé německé soudní rozhodnutí je do českého právního řádu nepřenosné a pro posouzení poplatkových sporů irelevantní," řekl iDNES.cz Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace (ČBA). Nové protipoplatkové iniciativy tak podle něj vznikat nyní nebudou. "Bojovníci proti poplatkům na základě mylného a účelového výkladu práva již tak poškodili řadu klientů bank, když je vehnali do soudních sporů a přiměli hradit soudní poplatky," dodal.

To, že se Češi do nového soudního boje s vervou hrnout nebudou, předpokládají i ti, kdo stáli na druhé straně poplatkové kauzy, tedy odpůrci poplatků. "Po zkušenostech, které jsou s českým soudním systémem, si to nemyslím," říká majitel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Poplatek za sjednání úvěru je kandidátem na vyškrtnutí ze sazebníku

To však podle něj neznamená, že banky samy nakonec tento poplatek pod tlakem klientů, kteří se mnohem více než dříve zasazují o svá spotřebitelská práva, nakonec samy nezruší. V případě poplatku za vedení úvěru to totiž banky nakonec u nových smluv samy udělaly a tento poplatek zákazníkům už neúčtují.  

"Věřím tomu, že nový verdikt německého soudu bude dalším tlakem na banky a povede k tomu, že se roboticky generovaný poplatek za sjednání úvěru bez jakéhokoliv individuálního zvýhodnění pro konkrétního klienta nakonec zruší. Bude to však pomalejší, než když se na problém nečitelných poplatků ukázalo u soudu," domnívá se Nacher, který bojuje za to, aby banky ukazovaly cenu úvěru jen v úroku a neukrývaly ji pokoutně do rozličných přidružených poplatků. Poplatek za sjednání úvěru je podle něj podobný tomu, jako by restaurace účtovala hostům peníze už jen za to, že vstoupili do podniku.

Také právník Petr Toman z advokátní kanceláře Toman, Devátý & Partneři, který zastupoval klienty bank v hromadném postupu proti bankám v iniciativě Poplatkyzpet.cz věří, že banky od poplatku za sjednání úvěru ustoupí. "Doufám, že ano. U hypotečních úvěrů se tak už stalo, nebo se to právě děje. Zda k tomu dojde i v případě spotřebitelských úvěrů záleží na tom, zda se i lidé v České republice rozhodnou aktivně brát za svá práva," říká.

Podle něj poplatek za zpracování úvěru podobně jako za vedení úvěru jednoznačně protiprávní je, protože banka přenáší náklady za zpracování půjčky, které si má hradit z úroku, na klienta. "Naše soudy jsou však bohužel jiného názoru než německé, ačkoliv oba vycházejí ze stejné Směrnice," posteskl si.

ČBA na otázku, zda banky poplatky za sjednání úvěru ze svých ceníků po novém verdiktu vyškrtnou, odpověděla oklikou. "Dlouhodobě jsme přesvědčeni, že pro klienty je výhodnější, aby o cenách rozhodovala konkurence a ne administrativní či soudní rozhodnutí," uvedl náměstek šéfa bankovní asociace Matoušek.