Krokodýl nilský. V zemědělském družstvu u Znojma jim přerostl přes hlavu, chtějí proto 170 zvířat porazit. V Česku má zabíjení krokodýlů umožnit nová vyhláška, která má začít platit na podzim. Ilustrační foto

Krokodýl nilský. V zemědělském družstvu u Znojma jim přerostl přes hlavu, chtějí proto 170 zvířat porazit. V Česku má zabíjení krokodýlů umožnit nová vyhláška, která má začít platit na podzim. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

První porážka krokodýlů v Česku se odkládá. Kvůli námitkám Unie

  • 146
Krokodýlí jatka v zemědělském podniku Agro Jevišovice zatím nevzniknou. Ministerstvo zemědělství odložilo vyhlášku, která by podniku Andreje Babiše umožnila porážet krokodýly nilské. Úřad musí vyřešit výhradu Evropské komise. Té vadí, že by krokodýlí maso mělo být označováno stejně jako další masné výrobky.

"Evropská komise měla výhrady k navrženému označení zdravotní nezávadnosti na krokodýlím mase," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Označení podle Žáčka nemůže být u krokodýlího masa stejné jako u dalších potravin na českém trhu, protože Česko si podle Komise nesladilo v oblasti výrobků z krokodýlího masa předpisy s Evropskou unií.

Jenže to nejde. Česko si nemůže s čím své předpisy sladit, protože unie nemá žádná pravidla zaměřená na krokodýlí maso. A to proto, že krokodýli se na maso v Evropě nechovají a Česko bude v jejich porážení naprostým unikátem (více o ojedinělosti záměru najdete zde).

Co dělat s připomínkami

Návrh vyhlášky ministerstva zemědělství obdržela Evropská komise letos 6. dubna. Své stanovisko Česku zaslala o tři měsíce později. Konkrétně 9. července. "Česká republika má nyní povinnost připomínky zohlednit a vyhlášku změnit, a to do šesti měsíců od zaslání návrhu, tedy do 8. října 2012," uvedl Martin Stašek, mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR. Česko také má povinnost informovat Evropskou komisi o tom, jaké kroky provedla v návaznosti na zaslané připomínky.

"Krokodýlí maso nelze označovat způsobem popsaným v evropských nařízeních týkajících se označování a zpracování masných výrobků, protože tato nařízení se nevztahují na krokodýlí maso. Šlo by proto mimo jiné i o matení spotřebitelů," potvrdil Martin Stašek, mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.

"Na krokodýlí maso a jeho zpracování se tedy vztahují pouze obecná hygienická pravidla uvedená v nařízení o hygieně potravin," doplnil Stašek s tím, že způsob označení výrobku z krokodýlího masa je výhradně na České republice.

"Jedná se o technický detail, který ministerstvo zemědělství již řeší a neměl by být problém jej odstranit," tvrdí Žáček. Přesto připouští, že zapracování připomínek Evropské komise prodlouží přípravu vyhlášky zhruba o tři měsíce. "Mohla by začít platit v listopadu," míní Žáček. Původně přitom vyhláška měla začít platit už letos o prázdninách.

Porážka se bude týkat 170 exotických zvířat

Změnu ve vyhlášce iniciovalo naléhání podniku Agro Jevišovice. To je jediným místem v Česku, kde chtějí krokodýly porážet a jež by dokázalo splnit podmínky vyhlášky. Tedy mít vlastní porážku přímo uvnitř závodu a mít rovněž zvířata jatečné váhy. To u krokodýlů podle ministerstva znamená délku zhruba 2,5 metru a váhu 25 kilogramů. Weby pro chovatele na internetu uvádějí, že krokodýlové nilští kteří patří mezi největší krokodýli Afriky, mohou dorůstat až do délky šesti metrů a mohou vážit i 730 kilogramů.

V Česku se sice chovají krokodýli i na dalších místech, ta ale zvířata ukazují jako atrakci pro návštěvníky. Stejně to nyní dělají i jevišovičtí zemědělci.

Kde se na Moravě vzali krokodýli

Prvních padesát krokodýlů do Jevišovic přivezl v roce 2004 podnikatel Bohumír Rada a jejich počet chtělo družstvo původně navýšit až na osm set. Od záměru nakonec ustoupilo. Chov krokodýla nilského je spojen s jevišovickým chovem drůbeže. Firma plazy krmí kuřaty nesplňujícími podmínky chovu. Podle Ferance musí mít kuřecí maso pro krokodýly stejnou kvalitu jako to určené ke konzumaci lidmi.

"Máme tu zhruba 200 krokodýlů a s postupnou porážkou počítáme u 130 z nich. Zbylé si necháme ve dvou střediscích jako atrakci pro návštěvníky," popsal  iDNES.cz finanční ředitel podniku Milan Feranec. Dodal, že oddalování platnosti vyhlášky pro podnik nepředstavuje zásadní komplikace.

Porážku krokodýlů zatím firma připravenu nemá. Jakmile začne platit vyhláška, přizpůsobí jí stávající prostory chovu. "To bude trvat asi tři měsíce a přijde nás řádově na sto nebo dvě stě tisíc korun," odhaduje Feranec. Plazi se budou porážet v Jevišovicích, následně je firma převeze ke zpracování do některých ze stávajících jatek.

Důvod, proč podnik o porážku exotického druhu usiluje, je jasný. Jejich chov představuje velkou finanční zátěž. "Jen v roce 2011 činila ztráta na jejich chovu milion a půl," připomenul Feranec. Porážka je pro firmu víceméně jediným způsobem, jak snížit vysoký počet chovaných zvířat. Firma tím chce navíc řešit i nedostatek prostoru při dorůstání krokodýlů. "Pro nás to není byznys, při kterém bychom dokupovali další a další zvířata a poráželi je. Pro nás porážka znamená řešení problému, jenž jsme zdědili od bývalého majitele," míní Feranec.

Agro Jevišovice o porážku krokodýlů usiluje již delší dobu, naděje mu svitla ovšem až po změně majitele. Ten původní prodal zadlužený podnik skupině Agrofert Andreje Babiše.