V Evropě se cena porcovaného krokodýlího masa pohybuje kolem tisícikoruny za kilogram. | foto: Agro Jevišovice

Kostelecké uzeniny nabídnou evropskou raritu - čerstvé krokodýlí maso

  • 143
Maso až ze 130 krokodýlů nilských vychovaných na Moravě by se už letos mohlo dostat na český trh. Dalších několik desítek krokodýlů si farma, patřící Agrofertu Andreje Babiše, ponechá na chov a na agroturistiku.

V obci Velký Karlov na Znojemsku chová Agrodružstvo Jevišovice (součást holdingu Agrofert), v bývalé mléčnici 170 krokodýlů nilských. Krokodýli už mají jateční váhu a zemědělci se připravují na jejich první porážku. Umožní jim to nová vyhláška, schválená ministerstvem zemědělství a Evropskou komisí, účinná od 1. března. Česko se tak stane jedinou zemí v EU, která jateční porážku krokodýlů umožní.

"Na porážku je určeno 130 kusů. Půjde o sedmileté exempláře, které mají dvacet kilogramů a víc," přibližuje ředitel družstva Antonín Kyjovský. Dalších pětatřicet kusů drží družstvo jako atrakci pro návštěvníky v krokoteráriu v hodinu vzdálených Jevišovicích.

Část krokodýlů si chce družstvo ponechat na chov a jako turistickou atrakci.

Jevišovičtí počítají, že budou porážet vždy alespoň deset kusů najednou. Jestli to bude jednou týdně nebo jednou za měsíc, bude záviset na poptávce po krokodýlím mase. Počítá se s prodejem porcovaného masa do restaurací, odběratele teprve hledají. Cena se v Evropě pohybuje kolem tisícikoruny za kilogram.

Jak se poráží krokodýl

Jak bude porážka krokodýla vypadat? "Krokodýli budou dopředu odchyceni v samostatné sanitární zóně. Pak se chytnou do smyčky s elektrickým výbojem, omráčí se, stáhnou mimo ostatní a přeříznutím míchy se usmrtí," popisuje Kyjovský. Pak se krokodýl vykrví, vykolí (vyvrhne) a v chladírenském voze odveze do továrny Kosteleckých uzenin na Jihlavsku.

Na stažení a rozporcování krokodýla se teprve hledá odborník. "Budeme na to muset mít lidi zvenku, zdaleka," říká Jan Hanuš, ředitel Kosteleckých uzenin. Krokodýli se běžně chovají například v Egyptě nebo v Thajsku.

A co s ostatními částmi těla?  "To bude problém. V Česku není žádná kůže zpracující firma, která by měla zájem. Nejbližší jsou v Itálii, teprve jsme je oslovili, čekáme na reakci," říká Kyjovský. "Zkoušeli jsme krev a játra před časem nabídnout na farmakologické účely, ale nebyl zájem. Po platnosti vyhlášky to zkusíme znovu," dodává. Využít z krokodýla se dá prakticky vše - lebka a končetiny se dají vypreparovat a spolu se zuby je prodávat jako suvenýry.

Budoucí podoba české víkendové grilovačky? Podobným způsobem se rožní krokodýlí pečínka ve Vietnamu.

Zbylé krokodýly si chce družstvo ponechat na chov a jako turistickou atrakci. Jsou staří devět let, váží až šedesát kilogramů a podle ředitele farmy už jsou ve věku, kdy se mohou začít množit. "I když někteří už měli snůšky, vejce byla jalová," konstatuje Kyjovský.

Ochránci zvířat považují porážku krokodýlů za nadbytečnou a neetickou, nejraději by, kdyby farma nadále sloužila jen k exkurzím. "Je již dost široký výběr druhů masa z jatečných zvířat a nepovažujeme za vhodné tento sortiment rozšiřovat. Taková produkce nemá přínos pro obyvatelstvo daného regionu, jde i proti filosofii Úmluvy CITES a ochrany volně žijících druhů zvířat," říká Pavla Dorničová z Nadace na ochranu zvířat.

Chov krokodýlů na Moravě je prodělečný. Nejdražší je vytápění, zvířata potřebují pořád teplotu 28 stupňů vody i vzduchu. V zimních měsících za energie družstvo utratí až 80 tisíc korun měsíčně. O krokodýly se starají tři lidé - dávají jim jednou týdně nažrat, vypouštějí a čistí jim vodu, kontrolují topení.

Krmení pro plazy má družstvo takřka bezplatné. Do skupiny Agrofert totiž patří také chov brojlerů a krokodýlům se tak vozí podměrečná kuřata, která v době porážky nedorostou do minimální hmotnosti 1,2 kg a normálně by skončila v kafilerii.

Chutná jako králičí

Sehnat v Česku krokodýlí maso v obchodě dnes nejde, někteří restauratéři však mají staré anebo dovezené zásoby. "Měli jsme možnost ochutnat dovezeného mraženého krokodýla. Díky vláknu bych to přirovnal ke králičímu, záleží ale, jak starý je kus. Nebylo to rybou cítit téměř vůbec," říká Kyjovský.

Krokodýla má už dnes v nabídce restauratér Martin Novák z podniku Mount Steak na pražském Smíchově. "Patří mezi top čtyři exotická masa, která si u nás lidé dávají - vedle klokana, antilopy a zebry," říká. Lidé se podle něj při volbě z exotického jídelního lístku rozhodují podle toho, jak se jim zvíře líbí. "Zebry jsou hezké, pruhované, krokodýl je zlý," žertuje.