Spojených států se málo angažuje v řešení finanční krize Portorika.

Spojených států se málo angažuje v řešení finanční krize Portorika. | foto: Profimedia.cz

Portoriko nezvládá dluhy. USA se nezajímají, země pokukuje po Španělsku

  • 113
Karibský ostrov o 3,5 milionech obyvatelích dluží 72 miliard dolarů, které není schopen splácet. Plán na oddlužení byl odsunut a úřady Spojených států, pod které Portoriko územně spadá, se ve věci příliš neangažují. V zemi roste nostalgie po znovupřipojení se ke Španělsku.

„Dluh Portorika ve výši 72 miliard dolarů není splatitelný,“ oznámil guvernér Alejandro García Padilla 29. června letošního roku. Krátce nato byla ustanovena pracovní skupina s jedním úkolem: připravit komplexní fiskální plán, který restrukturalizuje dluh ostrovní země teritoriálně spadající pod Spojené státy.

Oddalování problému

Řešení mělo být na stole v neděli 30.srpna. Guvernér Padilla však skupině na poslední minutu prodloužil mandát do 8 září. Uvedl to v prohlášení šéf Padillova kabinetu Víctor Suárez Mendez. Úředníci se prý minulý týden soustředili na případný dopad tropické bouře Erika, informovala agentura Bloomberg a americká stanice CNBC.

Detaily plánu, které unikly do místního tisku, nenasvědčují, že by kroky připravované kroky měly být dostatečné. „Plán předložený včera je měkký v tom, že se spoléhá na stínové investice a manažersky náročné reformy,“ uvedl v půlce srpna analytik Dan Hanson ze společnosti Height Securities, která klientům radí v oblasti investic na karibském ostrově.

Hanson poznamenal, že „stávající plán stále vychází z toho, že Portoriko bude ve střednědobém výhledu potřebovat každoroční dluhovou úlevu v objemu 2,5 miliard dolarů“.

Připojí se Portoriko znovu ke Španělsku?

„Návratem ke Španělsku získáme autonomii,“ řekl José Nieves Seise, který v roce 2013 založil hnutí Znovusjednocení Portorika se Španělskem. „S autonomií by Portoriko mohlo mít dostatečné síly na povzbuzení ekonomiky a přilákání zahraničních investic. „Spojené státy nás v roce 1889 napadly a oddělily proti naší vůli,“ dodal.

Celkem 54 procent obyvatel 3,5milionové ostrova se v roce 2012 v referendu vyslovilo pro změnu teritoriálního statutu země, uvedl britský deník The Guardian. Současná finanční krize touhu po osamostatnění Portorika utužuje. Portoričanům vadí, že ačkoli je jejich ostrov formálně teritoriem USA, nemohou volit amerického prezidenta a vláda Spojených států se málo angažuje v řešení jejich krize. Španělské úřady na iniciativu doposavad nereagovaly.