Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Portugalsko bude klepat na dveře Evropy o pomoc, už stojí na prahu

  • 10
Portugalci jsou na dosah dveří, na jejichž prahu budou žádat Evropu o pomoc se záchranou krachující ekonomiky. O značný kus se k nim přiblížili ve středu večer poté, co poslanci rozhodli, že obyvatelé nebudou muset tolik šetřit. Premiér podal po hlasování demisi a země už moc šancí na jiný vývoj nemá.

"Jestliže Portugalsko nemá vládu ani úsporný balíček, vše nasvědčuje tomu, že požádá o mezinárodní pomoc podobně, jako to udělalo Řecko," říká ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Investoři Portugalsko za jeho nechuť k šetření okamžitě potrestali. Za ochotu půjčit státu peníze chtěli větší výnos. Riziková prémie zvýšila výnos portugalských desetiletých dluhopisů na rekordních 7,93 procenta, což je podle Šichtařové příliš.

Agentura Fitch ve čtvrtek odpoledne snížila zemi rating o dva stupně na známku A-minus. Důvodem je právě odmítnutí úspor Parlamentem a rezignace premiéra.

"Finanční trh vychází z toho, že přelomová výše výnosu těchto dluhopisů je sedm procent, ale z dlouhodobého pohledu se nám i to zdá příliš," uvedla ekonomka. 

Euro v reakci na tyto zprávy oslabilo. Ze středečních hodnot 1,440 dolaru za euro kleslo ráno na úroveň 1,435 dolaru. Od té doby sice své ztráty koriguje, ale přesto zůstává slabší. Děním v Evropě to aktuálně neotřese, horší jsou však další vyhlídky.

"Investoři s touto variantou již počítali a Evropský fond pro finanční stabilitu to prozatím unese. Je tu ale další problém. Pokud Portugalsko najde záchranu u Evropské Unie, co bude motivovat například Španělsko k tomu, aby svůj dluh řešilo? Jeho motivace se tím sníží a pravděpodobnost, že i Španělsko požádá o pomoc, se naopak zvýší," konstatuje Šichtařová.

Pokud záchranný fond do té doby nenavýší svůj objem, tak takovou zátěž už neunese. Země jako Řecko, Španělsko či Portugalsko by se následně propadly do hlubokých a vleklých potíží.

Při zhodnocování peněz je proto podle Šichtařové lepší se těmto zemím vyhnout. "Investice do portugalských, španělských či řeckých akcií a dluhopisů je momentálně enormně riziková, byť by byla za nízkou cenu," říká ekonomka.