Portugalský premiér Jose Socrates líčí utahování opasků.

Portugalský premiér Jose Socrates líčí utahování opasků. - Jose Socrates. | foto: AP

Portugalsku hrozí bankrot, finanční pomoc zatím stále odmítá

  • 121
Portugalsko je po Řecku dalším žhavým kandidátem na mezinárodní pomoc. Zatím ji však odmítá a půjčuje si za stále vyšší úroky. Podle finančních expertů se mezinárodní pomoci stejně nakonec nevyhne.

Škrty, které by pomohly udržet rozpočet na uzdě, se ve středu nepodařilo schválit premiérovi Josému Sócratesovi, který poté rezignoval. Stav bez kompetentní vlády může mít v současné situaci fatální důsledky pro celé Portugalsko a v konečném důsledku i pro celou Evropskou unii.

V reakci na premiérův krok snížila agentura Fitch Portugalsku rating o dva stupně. Země, jejíž zadlužení přesáhlo v minulém roce 83 procent HDP, musí v následujících měsících splatit dva úvěry, každý přesahující 4 miliardy eur. Přitom není jisté, jestli má stát v tuto chvíli na jejich splacení.

Pokud tomu tak není, bude muset situaci řešit dalšími úvěry. V posledním roce však úroky portugalských dluhopisů stouply na 7,6 procenta. Experti se shodují, že více než sedm procent nemůže žádná země dlouhodobě udržet. Za podobných podmínek si ještě nedávno půjčovala dnes předlužená Sazka.

Portugalci po zkušenostech z "diktátu" Mezinárodního měnového fondu z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, spojeného se ztrátou suverenity a utahováním opasků, jakoukoliv mezinárodní pomoc zatím tvrdošíjně odmítali.

Proti plánovaným škrtům stávkovali včera v Lisabonu zaměstnanci veřejné dopravy. "V téhle zemi už nic nefunguje," stěžovala si pro televizní kamery portugalská důchodkyně.

Portugalci se nakonec pomoci nevyhnou

Finanční experti a opatrně i zahraniční politici se však shodují, že Portugalci se nakonec pomoci nevyhnou. Šéf eurozóny Jean-Claude Juncker už vypočítal, že přímořský stát bude potřebovat ze záchranného balíku kolem 75 miliard eur (přes 1,8 bilionu korun).

"Pokud Portugalsko o pomoc požádá, připadá mi tato suma jako přiměřená," řekl Juncker v rozhovoru pro francouzskou televizi France 24. Panuje totiž obava, že z Portugalska by se krize mohla šířit dál.

"Je v zájmu všech eurozemí nenechat Portugalsko bez prostředků. Dostanou-li se portugalské banky do problémů, hrozí nebezpečí nakažení i dalších zemí," upozornil analytik Commerzbank Christoph Weil.

Další krach hrozí Španělsku

Jde především o sousední Španělsko, jehož banky drží více než třetinu portugalských dluhopisů. Také proto snížila agentura Moody’s rating hned třiceti španělským bankám.

Zatímco krize v Portugalsku by byla pro Evropskou unii a euro ještě "zvladatelná", u Španělska, které je pátou největší evropskou ekonomikou, to už tak jisté není.

"Pokud další země požádají o pomoc a pokud euroval nebude mít dost peněz, tyto ekonomiky se mohou dostat do velmi hlubokých a vleklých potíží," komentovala situaci analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Na světové trhy i kurz eura neměl včerejší vývoj přílišný vliv. Na rozdíl od portugalských politiků, kteří do světa hlásali, že je vše v pořádku, investoři s podobným scénářem už dopředu počítali.

"Na druhou stranu neschválení úsporných opatření dává jasný signál, že Portugalsko nemá zájem na řešení svého dluhu," dodala Šichtařová.