Poslanci chtějí zlevnit benzin

Snížení spotřební daně z benzinu a nafty navrhnou poslanci ODS, čtyřkoalice a KSČM. Pokud by návrh prosadili, mohli by od Nového roku klesnout ceny u pump o 2 až 3 koruny na litr. "Drahé pohonné hmoty mohou negativně ovlivnit začínající hospodářský růst," zdůraznil Ivan Pilip (US). O návrhu bude sněmovna jednat příští týden. Ministerstvo financí však varovalo, že na konečné ceny nemá vliv a prodejci nakonec nemusí kvůli úlevám na dani zlevnit.

Ceny benzinu a nafty i včera v některých regionech rostly. Například litr naturalu se prodává i za rekordních 32 korun, litr nafty stoupl v Praze na téměř 29 korun.

Politici však chtějí další zdražování od Nového roku zastavit. Poslanci opozice příští týden navrhnou změnu novely zákona, který má snížit spotřební daň z pohonných hmot o 2 až 3 koruny za litr.

Pokud návrhy projdou, šlo by od začátku 90. let o vůbec první pokles těchto daní. Dosud je ministerstvo financí jen zvyšovalo.

S největším poklesem daně přišel místopředseda ODS Vlastimil Tlustý, podle něhož by se měla snížit u benzinu daň z nynějších 10,84 koruny na 8 korun za litr. U nafty by měl být pokles z 8,15 koruny na 7 korun za litr a u bionafty až na 6 korun za litr.

Snížení daně příští týden ve sněmovně navrhne i čtyřkoalice a KSČM. "Jako ministr financí jsem dříve navrhoval růst daní z pohonných hmot, ale tehdy stál barel ropy 15 dolarů a nyní stojí přes třicet," vysvětlil Ivan Pilip z Unie svobody, která chce daň z litru benzinu snížit o 2,80 a z nafty o 2,10 koruny. KSČM navrhuje pokles zhruba o 2,50 koruny.

Ministerstvo financí je však ostře proti. "V žádném případě to ČSSD nepodpoří. Nižší daně by bezprostředně ohrozily příjmy státního fondu dopravy," uvedl ministr financí Pavel Mertlík.

Fond má podle něho platit projekty v dopravě, které jsou ve prospěch motoristů. Snížení daně, navrhované například čtyřkoalicí, by znamenalo pro státní pokladnu nižší příjmy o 7,4 miliardy korun. Úřad navíc upozornil, že snížení daně nemusí motoristům přinést u čerpacích stanic takovou úlevu, jak by se zdálo. "Konečné ceny u pump nejsou nijak regulovány, takže kde je zaručeno, že ty dvě koruny nezůstanou prodejcům v kapse," ptá se ředitel odboru spotřebních daní Drahomír Fránek. Snížení daně o 2 až 3 koruny podle něho bude znamenat, že se země opět vzdálí od povinného minimálního limitu daného EU.

Sami prodejci tvrdí, že snížení daně se v konečných cenách projeví. "Na trhu je velká konkurence a těžko si někdo dovolí zvyšovat vlastní marže a nezlevnit," uvedl Vladimír Vacek ze společnosti Shell. Jiní prodejci však přesvědčení nejsou. "Marže jsou poloviční, než je potřeba, a každou úlevu na daních budeme chtít využít," sdělil zástupce jednoho z velkých distributorů.