Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Poslanci EU dali první ránu igelitkám, zmizet jich má 80 procent

  • 528
Soumrak plastových tašek v EU se blíží. Europoslanci v prvním čtení přijali návrh na jejich regulaci do roku 2019 o 80 procent. Ambiciózní cíl by se měl týkat i mikroténových sáčků, které lidé používají na ovoce, zeleninu či pečivo. Měly by je nahradit obaly z recyklovatelného papíru nebo rozložitelného materiálu.

Chystaná regulace s ekologickými motivy se týká tašek s tloušťkou pod 0,05 milimetru. Má dvě fáze: do roku 2017 se má spotřeba plastových tašek snížit o polovinu a o dva roky později už jich má být v oběhu o 80 procent méně než v roce 2010. Jak to členské země Unie zařídí, bude na nich. V úvahu připadají daně, poplatky, omezení pro uvádění na trh nebo zákazy.

"Mělo by se tak stát zejména pomocí závazných evropských redukčních cílů a požadavku, aby se za plastové tašky platilo," řekla zpravodajka návrhu Margrete Auken (Zelení/ESA) z Dánska. Proti návrhu se vyslovilo 51 poslanců, 539 jich souhlasilo, ostatní se zdrželi hlasování.

Regulaci by neměly uniknout ani mikroténové sáčky, které lidé v obchodních řetězcích spotřebovávají ve velkém na pečivo, zeleninu, či ovoce. "Měly by být do roku 2019 nahrazeny taškami z recyklovaného papíru nebo biologicky rozložitelného a kompostovaného materiálu," píše se v tiskové zprávě europarlamentu. Podle poslanců by však měly být pozměněny základní požadavky na kompostovatelné a biologicky rozložitelné obaly.

Česko patří, co se týče zamořování přírody plastovými taškami, k velkým znečišťovatelům životního prostředí. Každý Čech spotřeboval v roce 2010 v průměru 297 jednorázových tašek, obyvatelé Slovenska dokonce 466. Průměr v EU byl 198 plastových nákupních tašek. V tomto roce podle odhadů v celé EU skončilo v odpadu přes osm miliard plastových tašek.

Europarlament hlasoval v prvním čtení a návrh by měl předat novému parlamentu po květnových eurovolbách jako základ pro další jednání s členskými zeměmi EU.