Vládě se ve Sněmovně podařilo protlačit balík návrhů se zvýšením DPH na 15 a 21 procent od příštího roku.

Vládě se ve Sněmovně podařilo protlačit balík návrhů se zvýšením DPH na 15 a 21 procent od příštího roku. | foto: Petr Topič, MAFRA

Zdraží vše. Poslanci kývli na vyšší DPH i zdanění nejvyšších příjmů

  • 1456
Útok na vaše peněženky je tu. Vládní většina ve Sněmovně prosadila zvýšení daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent od příštího roku. Kromě toho se pleny a zdravotnické pomůcky přesunou do vyšší sazby daně. Lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně zaplatí vyšší daně a živnostníci, kteří uplatňují paušály, nebudou moci uplatnit některé slevy na dani.

Vyšší daň se bude platit z příjmu nad čtyřnásobkem průměrné mzdy, z těchto peněz se bude odvádět navíc "solidární příspěvek" 7 procent - podle plánu vlády Petra Nečase mají vyšší daně platit pro příští roky. Živnostníci uplatňující paušály si nebudou moci daně vylepšit odečtem částky na děti i manžela či manželku.

Jaké změny schválili poslanci

- zvýšení DPH na 15 a 21 procent
- z příjmu nad 4násobkem průměrné mzdy, zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně, se bude od roku 2013 tři roky odvádět navíc "solidární příspěvek" 7 procent
- od roku 2014 daň z příjmu 20 procent z hrubé mzdy pro všechny
- omezení pro živnostníky: při využití výdajových paušálů nebudou moci uplatnit některé slevy na dani (na manželku, na děti), paušály 30 a 40 procent jen při výši obratu do 2 milionů korun ročně
- zrušení doplatku na bydlení vypláceného v rámci pomoci v hmotné nouzi
- zrušení stropu pro odvody zdravotního pojištění
- zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, má se týkat i osob s plně invalidním důchodem
- omezení daňové výhody "zelené nafty"
- srážková daň vůči "daňovým rájům" ve výši 35 procent
- nová spotřební daň z tichého vína 10 Kč za litr, nebude se týkat malých vinařů
- zavedení uhlíkové daně 15 eur za tunu oxidu uhličitého, což zdraží topení uhlím
- zrušení zaměstnaneckého paušálu ve výši 3 000 korun (který ale ještě ani nezačal platit)
- zvýšení daně z převodu nemovitosti o procento

Už teď je pravděpodobné, že na podzim si poslanci hlasování ještě jednou zopakují, protože v Senátu má převahu opoziční ČSSD. Ti téměř určitě návrh daňových změn vrátí a vládní koalice bude potřebovat 101 hlasů, aby opozici přehlasovala.

Vláda chce sérií návrhů na vyšší zdanění snížit schodek rozpočtu v příštím roce o více než 42 miliard korun. "Měli byste se svým vlastním pravicovým voličům omluvit," řekl v rozpravě šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Vládní balík návrhů podle něj negativně ovlivní životy milionů lidí.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 v rozpravě jen řekl, že nepodpoří pozměňovací návrhy poslanců k úspornému balíku. Premiér a předseda ODS Petr Nečas se do polemiky s opozičními poslanci nepustil vůbec a vládní balík s vyššími daněmi nehájil.

Tluchoř: Zvýšení daní je v rozporu s programem ODS i zájmy občanů

S tvrdou kritikou vládního balíku vystoupil bývalý šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Zvyšování daní - DPH, nejvyšších příjmů i trestání živnostníků - je podle něj nepřijatelné. "Je to v rozporu s programem a dlouhodobou politikou ODS a v přímém rozporu se zájmy českých občanů," řekl Tluchoř.

Oznámil, že ODS zavázala všechny své poslance, že musí hlasovat pro vládní návrh. Tluchoř se rozhodl, že zůstane loajální k vládě, i když s návrhem nesouhlasí. Opozičním stranám ČSSD, komunistům a Věcem veřejným se nepodařilo prosadit zamítnutí návrhu ani jeho vrácení k novému projednání.

"Nezvyšujte dál DPH, je to podvod na voliče," řekl krátce před hlasováním exministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných. Jeho slova byla marná, vládní většina si prosadila svou a sociální demokraté se Bártovi vysmáli, že když byly VV ve vládě, podpořily i ony právě zvyšování daně z přidané hodnoty.

Součástí vládního balíku je i omezení podpory "zelené nafty", tedy daňové výhody, kterou využívají zemědělci. Od příštího roku se daňová výhoda zelené nafty sníží a od roku 2014 bude zrušena úplně.