Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Napodruhé nižší daň na benzin a naftu neprošla. Přijde ústavní stížnost

  • 447
Po krkolomném manévru vládní koalice v parlamentu nakonec neprošlo snížení spotřební daně na naftu o 2,50 Kč na korunu a o 1,50 Kč za litr benzinu. ČSSD si lépe pohlídala své poslance, kteří pro to původně hlasovali. Spor o zákon, jímž vláda prosadila „zelenou naftu“, tedy daňovou vratku pro zemědělce, ale skončí u Ústavního soudu.

Zatímco ve středu pro návrh poslance ČSSD a bývalého ministra průmyslu Milana Urbana na snížení spotřební daně na benzin a naftu hlasovalo i sedmnáct poslanců ČSSD spolu s ODS, TOP 09, komunisty a Úsvitem (hlasování najdete zde), v pátek sociální demokraté otočili.

S Urbanem napodruhé nehlasoval už žádný jiný sociální demokrat. (výsledek opakovaného hlasování najdete zde)

„Pan premiér křičel na těch 17 poslanců sociální demokracie na klubu, že kvůli tomu padne vláda a jenom sociální demokracie ví, že mluvím pravdu,“ řekl v pátek ve sněmovně místopředseda sněmovny Petr Gazdík z TOP 09, jaké má informace z ČSSD. Potvrdili mu to dva poslanci sociální demokracie. Jednání o zákonu věnovali poslanci celý den a k ničemu jinému se nedostali. (více zde)

Když napoprvé návrh ve středu prošel, byl ministr financí Andrej Babiš z ANO v šoku, protože by snížení spotřební daně na benzin a naftu znamenalo výpadek pro státní rozpočet ve výši 14 miliard korun. Po hodinové přestávce se přihlásil poslanec ČSSD Ladislav Šincl, že se spletl a koalice se rozhodla, že o daních bude hlasovat znovu. K tomu došlo v pátek po poledni.

Vládní koalice prosadila, že pro zemědělce zůstane zachována daňová vratka „zelená nafta“, což ještě musí potvrdit senát i prezident Miloš Zeman. (konečné hlasování o zákonu ve sněmovně najdete zde) Jen letos by tak zemědělci mohli získat zpět až 1,3 miliardy korun. Zákon ale kvůli proceduře schvalování skončí u Ústavního soudu.

Šéf ODS Petr Fiala před hlasováním řekl, že zelená nafta je neoprávněná výhoda pro některé. „Na rozdíl od pana premiéra Sobotky si myslím, že návrh poslance Urbana je uvážený. My neobstruujeme, my nemůžeme za to, že pan premiér Sobotka neřídí vládu, ani svůj poslanecký klub,“ řekl Fiala. Oznámil, že poslanecký klub ODS se hlasování nezúčastní.

„Tohoto černého pátku demokracie se účastnit nebudeme. Tak si tu svoji babišovsko-sobotkovskou pravdu odhlasujte sami,“ řekl za klub TOP 09 František Laudát. Hlasování se nezúčastnili také poslanci Úsvitu.

Opozice už také avizovala ústavní stížnost, kterou bude moci podat ale až ve chvíli, kdy zelenou naftu odhlasuje také Senát a prezident republiky.

Fiala: Ať veřejnost zpozorní. Babiš: Co se tu děje, je skandální

„To, co dnes předvádí vládní koalice je porušování demokratických principů a měli bychom zpozornět nejen my, ale i veřejnost. Budeme dávat ústavní stížnost. My nejsme přesvědčeni o tom, že předseda poslanecké sněmovny jednal správně. Všichni viděli, že ani nevíme, jestli se může, nebo nemůže hlasovat. Ústavní soud musí tento postup posoudit a udělat v ní jasno,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.

„Naši ústavní právníci se na věc podívají, ale předpokládám, že se ke stížnosti připojíme,“ uvedl i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„My se domníváme, že jsme postupovali v souladu s jednacím řádem,“ hájí postup sociálních demokratů Roman Sklenák.

„To, co se zde děje, je naprosto skandální. Nedivím se lidem, že pohrdají politiky. Omlouvám se voličům, že tu musím být. Je to nechutné a kdybych měl dobrého náhradníka, tak okamžitě rezignuji, abych to nemusel poslouchat,“ řekl novinářům znechucený ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „To, co předvedl pan Urban - pro mě velice pochybný člověk, vzpomeňme si jak nosil tu pizzu v Toskánsku Topolánkovi a téhle pakáži - je neuvěřitelné, co si dovolil,“ prohlásil doslova ministr financí.

Ve sněmovně se bude příští týden číst Jistě, pane ministře...

Hned poté, co si vládní koalice prosadila svou, využila zároveň nepřítomnosti opozičních pravicových poslanců a odhlasovala si, že o dalších zákonech může ve třetím čtení sněmovna hlasovat i v jiné dny, než ve středu a v pátek.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura to označil za faul, porušení politických dohod, a oznámil poslancům, že bude potřebovat minerálku a že bude číst dvoudílnou knihu „Jistě, pane minístře“. ODS a TOP 09 jde především o to, aby se sněmovna nedostala ke hlasování o zákonu o státní službě.

Vládní lidovci pak oznámili, že se na takovémto postupu vůči opozici nechtějí podílet a požádali o přerušení schůze. Šéf sněmovny Jan Hamáček nakonec ustoupil a poslanci tak budou pokračovat v jednání příští týden ve středu a v pátek. Z programu schůze ještě chybí schválit zvýšení spotřební daně na cigarety, výjimku pro učitele bez vysokoškolského vzdělání a „zlatý hřeb“ schůze, o nějž je největší spor, novelu služebního zákona.

,