Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Poslanci podpořili kurzarbeit. Stát bude moci doplácet pětinu mzdy

  • 111
Stát může finančně přispět na platy zaměstnanců firem, které pro své lidi nemají dost práce a musely by je propustit. Kývli na to poslanci. Jde o systém, jemuž se říká „kurzarbeit“ a funguje v Německu. Odtud je název mimořádné pomoci firmám v potížích a to příspěvkem v době částečné nezaměstnanosti.

Pro zákon hlasovalo 133 ze 175 přítomných poslanců, ze stran vládní koalice, se kterou podpořili také komunisté.

Jak má systém kurzarbeit v České republice fungovat? Jestliže firma nebude mít v době výpadku zakázek dost práce pro své lidi, bude zaměstnancům dávat polovinu mzdy a stát k tomu doplatí dalších 20 procent prostřednictvím úřadů práce, celkem tedy lidé budou dostávat 70 procent dosavadní mzdy.

Podpora by se podnikům vyplácela nejdéle půl roku s možností jednoho opakování. Vláda by mohla v odůvodněných případech nařízením stanovit delší dobu poskytování příspěvku. Zaměstnavatel by se v dohodě s úřadem práce musel zavázat, že zaměstnance nepropustí.

Aby vůbec mohl být „kurzarbeit“ spuštěn, bude muset nejprve vláda svým nařízením stanovit, že existují podmínky pro to, aby firmy o pomoc mohly žádat. Vláda také bude posuzovat žádost každé jednotlivé žádosti o příspěvek v rámci programu kurzarbeit.

Podle zastánců kurzarbeitu jde o systém, který je výhodný i pro stát, pro nějž taková pomoc vyjde levněji, než kdyby člověk přišel úplně o práci a pobíral podporu v nezaměstnanosti. „V kurzarbeit vidím hlavně pomoc lidem,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Po zavedení dlouhodobě volaly odbory.

Systém kurzarbeit odmítli ve Sněmovně podpořit poslanci ODS a TOP 09. Zákon ještě musí projednat Senát a potvrdit prezident Miloš Zeman.

„Ekonomika jde nahoru, začíná se snižovat nezaměstnanost, uvědomme si, co děláme,“ varoval před přijetím zákona exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Zákon podle něj pomůže jen velkému průmyslu. „Pro něco takového hlasovat nemůžeme,“ řekl Kalousek.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura řekl, že návrh v sobě obsahuje významné korupční riziko, protože malé firmy nebudou mít takovou kapacitu jako firmy velké, aby vypracovaly žádost o příspěvek v rámci programu pomoci kurzarbeit Úřadu práce, který pak žádost postoupí k rozhodnutí vládě.

Stanjura kritizoval i to, že kurzarbeit nepředložila vláda, ale program pomoci ohroženým firmám se do novely zákona dostal až dodatečně pozměňovacím návrhem sociálního výboru.

„Kurzarbeit není povinnost zavést, je to možnost,“ bránil návrh před kritikou pravicové opozice ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD.