Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Poslanci žádají, aby stát uvolnil dvě miliardy a zlevnil elektřinu

  • 254
Poslanci začali řešit ceny tuzemské elektřiny. Připadá jim nepřiměřené drahá a chtějí ji zlevnit. "Požádáme vládu, aby uvolnila na druhé pololetí roku dvě miliardy korun, které by zmírnily dopad růstu cen obnovitelných zdrojů do cen elektřiny," uvedl šéf hospodářského výboru Milan Urban.

Urban to řekl po jednání výboru, na kterém byla přítomna šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

Pokud by vláda žádosti vyhověla, mohly by ceny elektřiny klesnout, což by ulevilo peněženkám odběratelů. ERÚ by zlevnil elektřinu prostřednictvím nového cenového výměru na druhé pololetí 2013. Poplatek na obnovitelné zdroje by se snížil téměř o šest procent ze současných 619 Kč za megawatthodinu na 583 Kč.

Zatím však není jasné, zda by případná státní podpora pomohla firmám i lidem, či zda by byla směřována jen do průmyslu, který nárůst cen elektřiny nese obzvlášť těžce. "Já chráním všechny spotřebitele. Abych to omezila jen pro jednu kategorii, to by mi to muselo být nařízeno zákonem," uvedla Vitásková.

Výbor jednal za zavřenými dvěřmi

Jednání hospodářského výboru bylo od okamžiku, kdy na něj dorazila Vitásková, tajné. Patrně kvůli informacím o provedeném auditu, na jehož základě současná šéfka úřadu vyzvala státní žalobce k prošetření jednání úředníků v minulosti.

Audit podle Vitáskové odhalil, že ceny elektřiny byly nastaveny v minulosti špatně, což mohlo způsobit škodu až ve výši desítek miliard korun. Státní zastupitelství však požádalo o doplnění informací. "Situaci jsme vzali na vědomí, za zavřenými dveřmi jsme jednali analogicky proto, že i jednání vlády bylo v této věci neveřejné," zdůvodnil Urban, proč se dveře výboru po vstupu Vitáskové zavřely. 

Na brífinku po jednání výboru šéfka energetického úřadu zopakovala, že "ERÚ chyboval, když pro rok 2006 nastavil výkupní ceny elektřiny vyšší o 30 procent nad rámec tehdejšího zákona". Podle ní tak způsobil to, že ceny byly vyšší než v Německu.

Bývalý šéf však chyby popírá. "Není to pravda, výpočty byly striktně dle zákona. Jsou tam rozpory v tvrzení auditu. Kdybychom ceny solární energie nastavili tak, jak to doporučuje audit, tak by byly ještě vyšší, než jsme je spočítali my," řekl MF DNES Josef Fiřt.

,