Ministr zemědělství Marian Jurečka hájil rozšíření daňové úlevy, zelené nafty, i pro zemědělce v živočišné výrobě

Ministr zemědělství Marian Jurečka hájil rozšíření daňové úlevy, zelené nafty, i pro zemědělce v živočišné výrobě | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci řešili zelenou naftu, podnikání ministrů, ale i prdící krávy

  • 129
Spor o téměř 400 milionů korun daňové úlevy pro zemědělce zaměstnal ve středu poslance. Jde o rozšíření „zelené nafty“, jak se říká daňové vratce, i pro zemědělce v živočišné výrobě, například pro chovatele prasat či velkochov kuřat. „Majetkový prospěch členů vlády přeměňujete na zákon,“ kritizoval vládní návrh šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Je to opatření, které přispěje k zachování živočišné výroby,“ hájil naopak zelenou naftu pro další zemědělce ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Podle něj pomůže českým a moravským zemědělcům v konkurenci Rakouska, Polska či Německa.

Jde o to, že na každých tisíc litrů spotřebovaných minerálních olejů budou moci i chovatelé krav, prasat či drůbeže uplatnit daňovou vratku 4385 korun. Jurečka zdůraznil, že takové daňové zvýhodnění je v okolních zemích běžné. Na zelenou naftu mají zatím v Česku nárok jen zemědělci v rostlinné výrobě.

Prospěch členů vlády přeměňujete na zákon, tvrdil šéf TOP 09

Tvrdě proti rozšíření zelené nafty vystoupil předseda opoziční TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek. Kritizoval to jako daňový dar ve výši 385,3 milionů korun, ze kterého budou profitovat dva členové vlády - ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš, vlastník Agrofertu, velkého potravinářsko-chemického komplexu, a také ministr zemědělství Marian Jurečka. Ten byl před vstupem do vlády soukromým zemědělcem.

„Prospěch členů vlády přeměňujete na zákon,“ tvrdil Kalousek. A poslanci by to podle něj neměli tolerovat. Zelená nafta je podle něj „daňová distorze“. Kritizoval také, že živočišná výroba přispívá ke skleníkovým plynům.

„Krávy opravdu prdí, ale stejně tak prdí sloni v Africe a zebry. Ano, i oni přispívají ke skleníkovému efektu,“ reagoval ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Zemědělci by nemuseli platit sociální a zdravotní odvody, zvažuje ministr

„Jen potvrdil, že je dlouholetým nepřítelem českých zemědělců,“ reagoval na Kalouskovu řeč předseda poslaneckého klubu ANO a předseda zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek. „Zemědělci nejsou zloději,“ rozohnil se.

Rozšíření zelené nafty podpořil i šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Každé opatření, které pomůže českým zemědělcům, pomůže i k zachování pracovních míst na venkově.

Souhlasíte s rozšířením „zelené nafty“ i na zemědělce v živočišné výrobě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 20. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 848
Ano
Ano 474

Zákon o zelené naftě poslanci ve středu projednávali v prvním čtení. Jak Kalousek, tak poslanec ODS Petr Bendl naopak navrhli zamítnutí zákona.

„Podpora takzvané zelené nafty je nesystémovým řešením, výjimkou z již tak složitého systému. Opatření, díky kterému získají další miliardy například firmy Andreje Babiše, zaplatíme z daní nakonec všichni. Nejjednodušší by bylo snížit spotřební daň plošně, aby opatření pomohlo všem občanům a firmám,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Ale opozice neuspěla, pro zamítnutí zákona bylo jen 31 poslanců. Zákon tak nyní posoudí parlamentní výbory.