Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Poslanci schválili přísnější bič na řetězce. Zákon má ochránit dodavatele

  • 12
Finálním čtením ve Sněmovně prošla novela zákona o tržní síle, proti které ostře bojovali zástupci obchodu. Zákon má více ochránit zemědělce a dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců.

Obchodní řetězce namítají, že novela může v konečném důsledku zdražit potraviny, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže to už dříve odmítl. Pravice neprosadila, aby se opatření proti zneužití významné tržní síly vztahovala i na dodavatele. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Zákon, který platí od roku 2010, umožnil například pokutovat obchodní řetězce za nedodržování lhůt splatnosti na fakturách. Obchodníci si však kratší splatnost kompenzují bonusy. Za porušení tržní síly zatím padly dvě velké pokuty. Právě kvůli nedodržení splatnosti měl Kaufland zaplatit přes 22 milionů korun a Globus přes 7 milionů korun (čtěte zde).

Schválená novela mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití nebo zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má za zneužití tržní síly hrozit postih.

Obchodní řetězce se proti zpřísnění zákona silně ohrazovaly. Tvrdily, že novela může v důsledku zdražit potraviny a snížit export českých potravin, protože řetězce můžou upřednostňovat zboží od zahraničních výrobců namísto českých.

Zákon postihne nadnárodní řetězce

Proti zákonu se ohrazoval Svaz obchodu a cestovního ruchu, který zastupuje všechny velké řetězce jako Lidl, Kaufland, Tesco, Albert, Billa a další. Svazu vadí mj. to, že za nevýznamná pochybení mohou být udělovány likvidační sankce. Významnou tržní sílu mají podle zákona odběratelé s ročním obratem nad 5 miliard korun. Jsou to právě zmíněné řetězce se zahraničními vlastníky.

„Do budoucna může být sankcionizováno pokutou v řádu miliard korun i ojedinělé jednání, které ÚOHS shledá jako porušení ZoVTS. Přesto, že může jít o jednorázové nedopatření či okolnost vyplývající ze specifických podmínek jednorázové transakce,“ uvedla prezidentka Svazu obchodu Marta Nováková. Svaz namítá, že i někteří dodavatelé mají významnou tržní sílu.

„Pokud my jako velkoobchod chceme nakoupit třeba cukr, jsou na nás aplikována mnohem přísnější pravidla, než když ten samý cukr nakupuje výrobce, který jej dále zpracovává,“ uvedl ředitel nákupu MAKRO ČR Jan Žák.

Zákon kritizují i někteří právníci. „Novela v současném znění vzbuzuje značnou právní nejistotu. Oproti minulému zákonu se podstatně zjednodušila a využívá abstraktní definice, jejichž význam jasně nespecifikuje. Výklad jednotlivých ustanovení pak vzejde až z rozhodovací praxe ÚOHS a správních soudů,“ řekl iDNES.cz Miroslav Hájek, advokát ze společnosti Vilímková Dudák & Partners.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve odmítl, že by novela mohla vést ke zdražení potravin. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zastává názor, že kdo se na trhu chová férově, nebude mít s tímto zákonem problém.

,