Poslanci si snížili odměny

  • 12
Členové dozorčí rady státní České konsolidační agentury z řad poslanců ČSSD a ODS podlehli silnému tlaku veřejnosti a rozhodli se alespoň částečně snížit si své odměny, které si přitom před pouhými třemi týdny sami několikanásobně zvýšili. I tak však budou mít nárok pobírat částky v řádech desítek tisíc korun měsíčně.

Dozorčí rada složená ze sedmi poslanců opozičněsmluvních stran navrhla změnu platných stanov s tím, že její členové budou pobírat 45 procent odměn členů představenstva. Zároveň schválila představenstvu platový řád.

V praxi to znamená, že jeho předseda bude měsíčně pobírat základní plat 200 tisíc korun, další členové pak 150 tisíc. Členové dozorčí rady tak mají zaručeno minimálně 70 tisíc korun měsíčně a předseda 90 tisíc. Další peníze však mohou poslanci získat v případě, že představenstvo získá odměny za kvalitní práci - ty se přičtou k základu, z něhož se odměna poslanců vypočítává.

Týden staré a dosud platné stanovy agentury podepsané ministrem financí Jiřím Rusnokem stále počítají s odměnou pro členy dozorčí rady ve výši 75 procent platu představenstva. Původní návrh přitom zněl na 10 procent a sami členové dozorčí rady jej změnili ve svůj prospěch.

Ze sedmičky členů dozorčí rady však sociální demokraté Josef Hojdar, Milan Urban a Miloslav Vlček včera oznámili, že se odměn vzdávají. Peníze na účty tak budou dostávat jen poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Michal Doktor, Vladimír Doležal a Libor Ježek. Tlustý s Doležalem včera oznámili, že odměny budou dávat na dobročinné účely a zřejmě tak učiní i zbylí poslanci ODS.

Obrat nastal poté, co se informace o vysokých odměnách dostaly na veřejnost. Poslanci přitom původně svůj postup hájili tím, že přesně neznají výši odměn představenstva. Na včerejší dozorčí radě agentury se přitom poslanci, kteří při návrhu na zvýšení odměn byli začátkem září zajedno, dostali do sporu.

Sociální demokraté navrhovali snížení odměny na pouhou korunu, což zástupci ODS odmítli. "Za práci má být každý placen, je nesprávné podlehnout politickým tlakům," sdělil například Vladimír Doležal z ODS.

Zástupci Čtyřkoalice, kteří na dva dosud neobsazené posty v dozorčí radě odmítají kvůli aféře kandidovat, chtějí zákaz pobírání odměn v agentuře uzákonit. Sněmovna totiž nyní projednává vládní návrh zákona o střetu zájmů, podle něhož poslanci nebudou smět pobírat odměny ve firmách s majoritní účastí státu. Čtyřkoalice chce rozšířit působnost zákona i na agenturu. Proti návrhu se staví zejména někteří členové ODS.