Miroslav Kalousek při jednání Poslanecké sněmovny (2. listopadu 2011)

Miroslav Kalousek při jednání Poslanecké sněmovny (2. listopadu 2011) | foto:  David Neff, MAFRA

Poslanci smetli veto Senátu, definitivně zvýšili DPH a změnili penze

  • 316
Koaliční poslanci postupně prohlasovali všechny vládní reformy, které jim vrátil Senát. Po desítkách hodin obstrukcí došlo na hlasování o penzijní reformě nebo vyšší dani z přidané hodnoty, která se dotkne peněženek všech lidí.

Boj o reformy ve Sněmovně

Poslanci schválili část daňové reformy. Konkrétně změnu nižší sazby daně z přidané hodnoty, která by v příštím roce měla vzrůst z 10 na 14 procent (více o reformě této daně čtěte zde).

Novela počítá, že se obě sazby daně v roce 2013 sjednotí na 17,5 procentech. Premiér Petr Nečas ale pro MF DNES připustil, že tato sazba může být vyšší - devatenáctiprocentní.  A to už příští rok (více o sjednocení sazeb čtěte zde).

"Zdraží potraviny, léky, knihy, bydlení. Zmizí snížená sazba této daně, která dříve hájila sociálně citlivé zboží a služby," varoval před hlasováním šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Některé zákony jsou velice nepříjemné. Jsou ale nutné, protože se dostáváme do velmi obtížné hospodářské situace," reagoval po hlasování předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Sněmovna hlasovala také o zákonech důchodové reformy. Novela mimo jiné zavádí druhý pilíř penzí. Ten umožňuje lidem vyvést do soukromých fondů část peněz nyní odváděných státu (přehled změn důchodové reformy čtěte zde).

Koalice si rovněž přes veto Senátu prosadila změny v systému sociálních dávek. Nová pravidla by měla podle novely zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře platit od příštího roku a týkají se například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. (více o sociální reformě čtěte zde).

Sněmovna také přehlasovala koaliční většinou senátní veto vládní novely zákoníku práce. Odstupné se podle ní má řídit počtem odpracovaných let, předloha omezuje také zaměstnávání na dobu určitou. Poslanci také rozhodovali o části přísnějších pravidlech pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. A novelu přijali (jak se změní odstupné a další pravidla práce, čtěte zde).

Kromě toho Sněmovnou v neděli prošly zákony zdravotnické reformy nebo zákon, který zřizuje Generální inspekci sborů (více o této části schůze čtěte zde).

Sněmovna o vládních reformách už jednou hlasovala. Návrhy zákonů ale neprošly Senátem, kde má levice většinu. Ten je zamítl. Poslanci tak jeho rozhodnutí museli přehlasovat nejméně 101 hlasy. Normy nyní poputují k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.

K hlasování se poslanci prodrali desítkami hodin obstrukcí. Schůze začala v úterý v 11:00 a trvala až do nedělní noci. Hlasování přerušovaly jen několikahodinové pauzy a jednou také mimořádná schůze, na které poslanci kývli na novelu zákona o veřejných zakázkách.