Návrh na výraznější zvýšení daní z cigaret je součástí balíků pozměňovacích návrhů k vládní reformě daní, o kterém budou ve středu jednat poslanci z rozpočtového výboru. Na stole budou mít devadesát návrhů na změny, převážně od opozičních socialistů a komunistů.
Z dokumentů, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že drtivá většina z nich neprojde. Kalouskovo ministerstvo financí je totiž striktně odmítá. Jednou z výjimek je právě návrh na vyšší zdanění cigaret.
U cigaret dosud ministerstvo financí počítalo s růstem daní, který by zdražil krabičku o čtyři koruny. Komunistický poslanec Jiří Dolejš navrhuje větší zvýšení a ministerstvo financí s tím souhlasí. Ministerské "ano" znamená, že při hlasování pak většinou pro návrh zvednou ruku koaliční poslanci.
První říjen rozhodne
Konkrétně se má podle Dolejšova návrhu zvýšit procentní sazba daně z krabičky a k tomu i minimální daň z cigarety z 1,8 koruny na 1,83 koruny. Dohromady to představuje zdražení pět korun na krabičku.
Změna zasáhne stejnou měrou levné i drahé kuřivo. Dolejšem navržené a ministerstvem posvěcené zdražení je vyšší, než je nyní nezbytně nutné. V lednu příštího roku musí minimální daň z cigaret stoupnout na 64 eur na tisíc cigaret, slíbilo Česko při vstupu do Unie.
Daň v eurech se má na koruny přepočítat kurzem, který bude platit letos 1. října. A o to se nyní hraje: když koruna posiluje, můžeme mít nižší daň.
Více peněz pro stát
"Počítali jsme s kurzem pod 28 korun za euro, a to není. Nesplnili bychom podmínku Evropské unie mít minimální daň 64 eur na tisíc cigaret," říká náměstkyně ministra financí pro daně Dana Trezziová.
Ke splnění podmínky při dani 1,8 koruny na cigaretu stačí, když bude kurz 28,13 koruny za euro. Pokud projde Dolejšův návrh, může koruna oslabit až k úrovni 28,6 koruny za euro. Nyní se potácí okolo 28korunové hranice.
Analytici počítají s tím, že oslabí až o dvacetihaléř. Vyšší daně přinesou rozhodně více peněz do státní pokladny. Jiný Dolejšův návrh – na snížení daní u tabáku – už totiž úředníci nepodporují.
Paradoxní je, že za vyššími daněmi na cigarety stojí v pozadí sami výrobci. Kutnohorský Philip Morris, největší z nich, chtěl prosadit vyšší zdanění tabáku, což by uškodilo menšímu protivníkovi Imperial Tobacco.
Ten proto přišel s konkurenčním návrhem, kde kromě nižších daní na tabák přidal ministrovi financí i cukřík v podobě vyššího zdanění cigaret, a tedy vyšších příjmů rozpočtu. Zatím to vypadá tak, že si úředníci vyzobnou jen cukřík.
Kalousek láká Kellnera zpět
Další z mála návrhů, které mají šanci projít, je od poslance ODS Martina Doktora. Ten chce rozšířit osvobození od daně z dividend. Nově by ji neplatily české firmy, které mají vydělávající pobočku mimo Evropskou unii.
Osvobozen by byl pro české firmy i zisk z prodeje dceřinné společnosti. Tyto a další výhody zatím skýtalo třeba Nizozemsko. Tam řada velkých firem, ať již Petra Kellnera či Karla Komárka, přenáší své sídlo.
"Nová ustanovení zatraktivní Česko pro zahraniční a tuzemské investory, aby odsud řídili své investice," stojí v odůvodnění návrhu. Nizozemsko má však systém daňových výhod daleko lépe propracovaný a sídlo v Holandsku má pro investory lepší zvuk.
Melčák za stravenky
Další změny navrhované hlavně bývalým ministrem financí za ČSSD Bohuslavem Sobotkou už mají mnohem menší šanci na úspěch, i když jisté zatím není ani schválení celé reformy.
Sobotka navrhuje vrátit daně do dnešních kolejí. Tedy nezavádět jednu sazbu daně, jak chce ODS. Zároveň chce vrátit v život nejrůznější daňové výjimky, které se mají rušit, jako třeba ty na stravenky.
Zrovna úleva na stravenky přitom má šanci na život, protože za ni bojuje i poslanec Miloš Melčák, a ten bude pro koalici klíčovým hlasem.