Zaměstnanci České pošty si na nové poměry stěžují. Ilustrační foto

Zaměstnanci České pošty si na nové poměry stěžují. Ilustrační foto | foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

Pošta chce vydělávat, místo dopisů ji budou živit finanční služby

  • 308
Pošta chce začít dělat byznys a nic jiného jí vlastně ani nezbývá. Zásilek rok co rok ubývá a v roce 2013 přijde o svůj poslední monopol – doručování listovních zásilek do 50 gramů. S konkurencí se chce vypořádat tak, že ze sebe vytvoří největší řetězec na prodej finančních produktů v Česku. Zaměstnanci si však na nové poměry stěžují.

Jsou totiž údajně nuceni plnit prodejní plány, a to často i drastickými metodami. Každý pošťák musí za měsíc prodat v průměru asi tři bankovní produkty, pokud neplní, je podle odborářů zle.

"Vyhrožování odebráním části mzdy nebo rovnou vyhazovem v případě neplnění plánu prodeje finančních produktů je zcela běžné," říká Petr Pohl, předseda SOS-21, nezávislého odborového sdružení pracovníků České pošty. To sdružuje několik stovek zaměstnanců. Přitom dokument, který podepsala generální ředitelka Marcela Hrdá, sankce za neplnění plánů zakazuje.

"Takové počínání je protizákonné. Jestli takové případy jsou, jde o pochybení jednotlivých manažerů, nikoliv o chybu systému," říká k tomu druhý muž České pošty, vrchní ředitel pro provoz Petr Zatloukal. Podle něj je systém naopak nastaven tak, že zaměstnance motivuje přivydělat si peníze navíc. Z počtu 35 tisíc zaměstnanců je podle něj těch, kteří si stěžují, zanedbatelné minimum.

Pošťák, který prodá třeba postžirový účet Poštovní spořitelny, získá k platu 160 korun a 40 korun připadne vedoucímu pošty. Právě peníze pro vedoucí se odborářům nelíbí. Šéfové totiž vyvíjejí největší tlaky na řadové zaměstnance a z jejich strany taky přicházejí výhrůžky snižování mezd.

"Manažeři tlačí na podřízené, protože chtějí vydělat peníze, ale způsob, jakým to dělají, je za hranicí zákonů," tvrdí Evžen Dvorský, předseda základní organizace odborového svazu dopravy, která má v poště také několik set členů.

Odbory proti odborům

Podle pošťáků jim nejčastěji strhávají až 1 500 korun z platu. "U mě za nesplnění šlo o částku 1 700 korun z platu," popisuje pošťačka ze severu Čech. Její totožnost MF DNES zná.

Podle Dvorského by samotné prodávání dalších produktů mělo být dobrovolné, případně jen pro vybrané pracovníky. Malé odbory také kritizují hlavní odborovou organizaci OS ZPTNS, že pro řadové lidi nic nedělá a že tento tvrdý režim schvaluje. OS ZPTNS, která v poště zastupuje na 16 tisíc zaměstnanců, tyto emoce chladí.

"Jsou to jednotlivé případy, které se nám také nelíbí. Jinak ze strany menších organizací jde o falešné výkřiky," tvrdí šéf největších odborů České pošty Karel Koukal.

Sám si myslí, že nové prodejní metody jsou prostě daní za to, že tolik lidí má vůbec práci. "V případě kolektivního vyjednávání je pro mě vždy na prvním místě práce pro lidi. Zvláště dnes je lepší nějaká než žádná," říká k tomu Koukal. To, že si někdo stěžuje, je podle něj normální.