Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Posunutí voleb s českou ekonomikou nezahýbe, tvrdí analytici

  • 11
Rozhodnutí Ústavního soudu o odložení předčasných voleb nebude mít dramatický dopad na českou ekonomiku ani měnu. Problém by podle analytiků mohl vzniknout nejvýše při schvalování rozpočtu na rok 2010.

"Reakce koruny na rozhodnutí Ústavního soudu je mizivá. Oslabení kurzu vůči euru bylo způsobeno spíše tržní korekcí," uvedl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Koruna dopoledne oslabila vůči euru i vůči dolaru zhruba o 20 haléřů, krátce po poledni se pohybovala na hodnotě 25,70 Kč za euro.

Mertlík se domnívá, že by česká měna mohla začít výrazně oslabovat v případě, že se politikům nepodaří najít rychlé řešení.

Tento předpokládaný vývoj se shoduje s názory odborníků z ČSOB. "Pokud by politická nejistota měla přetrvat delší dobu, může koruna začít výrazněji zaostávat za sousedními měnami," myslí si analytici.

Vladimír Pikora z Next Finance si myslí, že přeložení voleb ohrozí veřejné finance. "Politici v posledních měsících odmítali diskutovat o řešení veřejných financí s tím, že to je úkol pro příští vládu. Nicméně čas běží a rozpočet na rok 2010 je třeba připravit již dnes," řekl.

Rozhodnutí soudu může být výmluva

Podle Mertlíka ale výrazně vzrostlo riziko rozpočtového provizoria pro příští rok. Vláda by v tomto případě řídila stát podle rozpočtu na rok 2009 s velkým množstvím omezení a škrtů.

Analytik Patria Finance David Marek se ale této situace nebojí. "Rozhodnutí Ústavního soudu je možná trochu přeceňováno, protože návrh rozpočtu musí připravit současná vláda - ať už pro volby v říjnu nebo v červnu příštího roku - a hlasovat by se o něm mělo ještě ve stávající Sněmovně," řekl.

Rozpočet v prvním čtení, tedy úroveň výdajů a příjmů a deficit, by tedy měl projít ještě před volbami. I kdyby nastalo rozpočtové provizorium (stát by se řídil rozpočtem na letošek se schodkem 38,5 miliardy), českou ekonomiku by to podle Marka negativně neovlivnilo.

Marek naznačil, že rozhodnutí Ústavního soudu může být výmluvou pro některé politiky. To by se mohlo týkat témat, jako je privatizace a reformy sociálního či důchodového systému. Ta se ale podle Marka připravují bohužel už nyní příliš dlouho, a další zdržení o půl roku proto nebude hrát takovou roli. "Privatizaci ČSA nebo letiště může klidně provést úřednická vláda," dodal Marek.

,