Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Potravináři: Prohibice posílí černý trh, přestaňme spíš dovážet metanol

  • 197
Plošný zákaz prodeje lihovin problémy s distribucí nebezpečného alkoholu nevyřeší, naopak je ještě zesílí, říká Potravinářská komora. Podle ní uvažovaná prohibice pouze poškodí poctivé výrobce, oslabí ekonomiku a zesílí černý trh.

Potravinářské komoře ČR (PK ČR) se nelíbí úvahy ministerstva zdravotnictví o plošném zákazu prodeje alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 30 procent. Domnívá se, že je to krok zpět jak pro ekonomiku, tak pro udržení zdraví ve společnosti.

Prohibice v Česku

"Plně chápeme obavy vlády z dalších úmrtí v důsledku požití metylalkoholu, nicméně plánovaná opatření mohou způsobit daleko větší ohrožení zdraví a života lidí než za současné situace," píše PK ČR v tiskové zprávě. O možnosti plošného zákazu prodeje alkoholu mluvil ministr zdravotnictví Heger. Je to jedna z variant dalšího postupu, pokud by počet obětí jedovatého metanolu neklesal (podrobnosti čtěte zde).

Zákaz prodeje by podle komory vedl nejen k výraznému poškození ekonomiky poctivých výrobců těchto nápojů, ale zejména k posílení postavení černého trhu s alkoholem jako alternativního distribučního kanálu.

Potravináři se domnívají, že za současný stav, kdy na otravu metanolem zemřelo dosud 18 lidí (tragickou bilanci čtěte zde), může nedostatečná kontrola výroby a prodeje alkoholických nápojů orgány státní správy, konkrétně to, že své kontroly cílí hlavně na legální výrobce, kdežto nelegální kontroluje jen okrajově. Špatnou situaci podle nich zesiluje také to, že jednotlivé státní orgány nemají jasně vymezené, za co přesně odpovídají.

Podle potravinářů by pomohlo situaci účinně řešit to, kdyby stát zavedl stálý celní dozor u výrobců lihu a lihovin s rotací celníků a zpřísnil tresty za nedovolenou výrobu lihu.

Zmenšit balení a zakázat dovoz metanolu, navrhuje komora

"Dále je potřeba snížit velikost spotřebitelského balení na maximálně 3 litry, nebo dokonce na 1 litr, licencovat prodeje alkoholických nápojů, zveřejnit seznam takto licencovaných osob a zakázat prodej alkoholu v automatech," říká mluvčí PK ČR Dana Večerková.

Podle potravinářů by také situaci pomohlo zklidnit to, kdyby se zavedly registrační pokladny v gastro sektoru, což by zároveň omezilo černý obchod s dalšími produkty.

Co omezí škodlivé lihoviny

Potravináři navrhují:
- v oblasti výroby alkoholických nápojů zavést stálý celní dozor u výrobců lihu a lihovin s rotací celníků,
- překvalifikovat nedovolenou výrobu lihu na trestný čin
- zvýšit kontroly domácího pálení
- snížit velikost balení na maximálně 3 litry (lépe na 1 litr)
-  licencovat prodeje alkoholických nápojů a zveřejnit seznam takto licencovaných osob
- zavést registrační pokladny
- zavést přísné kontroly dovozu lihu
- zakázat prodej alkoholu v automatech
- nahradit dovážený metanol v tuzemsku vyráběným etanolem

Zdroj: PK ČR

Potravináři také navrhují přestat dovážet metanol a navrhují ho nahradit etanolem, který se vyrábí v tuzemsku. "S ohledem na skutečnost, že se metanol v ČR nevyrábí, ale pouze dováží, navrhujeme přijmout opatření k jeho částečné nebo plné náhradě etanolem, který je k dispozici v dostatečném množství," argumentují potravináři.

Jde podle nich zejména o jeho náhradu při výrobě paliv a dále o jeho zdanění ekologickou daní s ohledem na jeho toxicitu pro lidský organismus i životní prostředí.

Na návrhy potravinářů už reagovalo ministerstvo financí, které připravuje nový zákon o značení lihu. "Oproti současné úpravě precizněji zakáže nakládání s neznačeným lihem. Jeho hlavním cílem je, aby zefektivněním kontrolní činnosti došlo k posílení ochrany spotřebitele před nekvalitním lihem a také k ochraně poctivě podnikajících subjektů," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Radek Ležatka.