Výroba v Hamé.

Výroba v Hamé. | foto: Hamé

Hamé mění vlastníka. Firmu koupí za pět miliard korun Norové

  • 196
Norská firma Orkla podepsala smlouvu o koupi výrobce potravin Hamé za 175 milionů eur (4,7 miliardy korun). Transakci posoudí antimonopolní úřady. Orkla už vlastní Vitanu. Médiím to v pátek sdělil mluvčí Vitany Milan Linka a manažer vnějších vztahů Hamé Petr Kopáček.

Prodávající společností je kapitálový holding Decapterus S.à.r.l. se sídlem v Lucembursku. Kupní cena bude uhrazena z existujících úvěrů. Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím návrh na schválení fúze nedostal, řekla Milena Marešová z jeho tiskového odboru.

„Tuto změnu vnímám pozitivně. Skupině Hamé se mimořádně daří. Nyní firma potřebuje silného zkušeného vlastníka, který jí dá nový impuls, dostatečně využije její potenciál a podpoří ji v jejím dalším růstu a rozvoji,“ zdůraznil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. „Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích,“ řekl k transakci viceprezident společnosti Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen.

„Převzetím Hamé zdvojnásobí Orkla svůj obrat ve střední Evropě, uvedl mluvčí Linka. Hamé loni vykázala tržby 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 milionů korun. Téměř 70 procent tržeb je z České republiky a Slovenska, export firmy směřuje zhruba do 40 zemí světa na pěti kontinentech.

Starostku Kunovic, kde firma sídlí, Ivanu Majíčkovou změna majitele zaskočila. Radnici o tomto kroku prý nikdo neinformoval. Starostka nicméně věří, že k hromadnému propouštění z celkového počtu 2 400 zaměstnanců nedojde.

„Majitelé se v této firmě měnili už několikrát a nikdy to počty lidí neovlivnilo. Nějaké masivní propouštění nepředpokládám,“ řekla Majíčková MF DNES. V to samé věří i manažer vnějších vztahů Hamé Petr Kopáček. „V zaměstnanosti bychom i s novým vlastníkem měli pokračovat tak, jako dosud. Nic se nemění, celá firma včetně výroby funguje dál. Díky transakci naopak očekávám další rozvoj Hamé,“ řekl.

Úspěšné Hamé

Včetně importovaných výrobků loni tržby Hamé stouply o osm procent na 5,548 miliardy korun. Za letošní první pololetí se meziročně zvýšily o 14 procent na 2,9 miliardy korun. Generální ředitel Hamé Martin Štrupl už dříve uvedl, že letos očekává tržby přes šest miliard Kč. Letos firma plánuje investovat do svého rozvoje 170 milionů korun.

Média v minulosti spekulovala vedle Orkly také o dalších uchazečích o Hamé. Zájem měl údajně fond Hartenberg, který hospodaří se soukromými miliardami ministra financí Andreje Babiše (ANO), nebo chorvatská potravinářská skupina Podravka.

Hamé loni zvýšilo tržby o osm procent na 5,5 miliardy. Rostlo i v Rusku

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma.

Tržby táhnul nejen rostoucí export výrobků na většinu klíčových zahraničních trhů, jako je Slovensko, Maďarsko, Rumunsko nebo Německo, ale také pozitivní vývoj na trhu v mateřské České republice. Firma má deset výrobních závodů.

Orkla je předním dodavatelem značkového spotřebního zboží a řešení v oblasti potravin, drogistického zboží a pekárenství ve Skandinávii, v Pobaltí, na některých trzích ve střední Evropě a v Indii. S akciemi Orkly se obchoduje na burze v Oslu, kde je i centrála firmy. Skupina Orkla měla loni zhruba 13 tisíc zaměstnanců a její roční obrat činil 30 miliard norských korun (85,5 miliardy korun).

, ,