„Zeštíhlení“ si zákazník všimne obtížněji, než když mu jeho oblíbený výrobek podraží o korunu či dvě. Ilusttrační foto.

„Zeštíhlení“ si zákazník všimne obtížněji, než když mu jeho oblíbený výrobek podraží o korunu či dvě. Ilusttrační foto. | foto: Profimedia.cz

Potraviny jsou menší a menší. Ceny zůstávají

  • 580
"Poctivý a dobrý" hlásá nápis na tvarohové pochoutce Lipánku Maxi. Pod tím si však zákazník jen těžko představí, že jeho pamlsek ztrácí při stejné ceně na váze.

Lipánek Maxi ještě loni vážil 140 gramů. Dnes má Lipánek od jihočeské Madety "poctivých a dobrých" 130 gramů. Ale cena se nemění. Ve většině velkých obchodních řetězců stojí stále 14,50 koruny.

Lipánek není zdaleka jediný výrobek, který prošel odtučňovací kúrou. Třeba čokoládová tyčinka XXL 3bit. Jak už název napovídá, jde o větší verzi stejnojmenné tyčinky mezinárodního výrobce Kraft. Obě bez ohledu na velikost postihlo seříznutí, a to o miniaturní a okem nepostřehnutelné dva gramy. Cena se o tuto píď nezměnila.

Podobný osud postihl i tyčinky Milky Way, Rouskovy brambůrky či tatranky obou konkurenčních výrobců – Opavie i slovenské Sedity.

Důvody, proč se řada výrobků zmenšuje, je nasnadě. Výrobce ušetří a zákazník si zeštíhlení všimne obtížněji, než když mu jeho oblíbený mls podraží o korunu či dvě.

To ostatně přiznávají i sami výrobci, i když vytříbenějšími slovy. Jedním z jejich vysvětlení je, že zdražují suroviny, a proto raději z výrobku maličko uříznou, než by cenu zvedali. Dalším oficiálním důvodem bývá nová, pochopitelně lepší receptura.

"Spotřebiteli chyběla u tatranky větší křupavost oplatky, a proto jsme původní pláty nahradili novými, které jsou jemnější a křehčí, ale také lehčí," vysvětluje zmenšení tatranky ze 40 na 33 gramů Aleš Trepka, šéf společnosti I.D.C Praha, která je ze slovenské Sedity dováží. Zároveň slibuje, že jejich hlavní výrobky, což je například Mila či Horalka, "odlehčovací práce" nepostihnou.

Loni se přitom smrskly nejen tatranky ze Sedity, ale i z Opavie. Ty ztratily skoro u všech příchutí nenápadné tři gramy.

"Z výzkumů víme, že pro spotřebitele je přijatelnějším řešením zachování ceny a kvality výrobku," říká Jitka Plchová za společnost Kraft, výrobce tyčinek 3bit a od loňska i majitele Opavie.

Loni výrazně podražily kakaové boby, a tak podle ní raději z tyčinek ukousli, než by cenu zvýšili viditelně.

Podobně odůvodňuje odlehčení tyčinek MilkyWay a dalších i jejich výrobce, společnost Mars. Podle její mluvčí Magdalény Hrabovcové k tomu došlo nejen v Česku, ale i v dalších státech Evropy.

To, že nejde o místní trik, potvrzuje i podzimní vydání francouzského časopisu 60 milionů zákazníků. Podle něj řada tamních výrobků zhubla, aniž by ztratila na ceně. Jako příklad uvádí třeba sušenky Prince, kelímek tvarohu od společnosti Danone či ocet od výrobce Amora.

Ještě je kde brát

Z dostupných příkladů vyplývá, že firmy se mezi sebou pečlivě hlídají a hubnutí většinou odstartuje ta největší. Ti menší pak mohou říkat, že jen reagovali na konkurenci.

"Stále si držíme mezi ostatními vyšší standard," říká například Barbora Daňková z Madety, výrobce Lipánku. Jiné vysvětlení pro jeho zmenšení při stejné ceně nemá. Narážkou na "ostatní menší" míní třeba Velký Pribináček vážící 125 gramů, tedy méně než jejich Lipánek po zhubnutí. Pěknou 140gramovou váhu si však stále drží Bobík Maxi. Otázka ale je, jak dlouho.

Musí totiž spoléhat na zkoumavé zákazníky, kteří si budou studovat jednotkovou cenu za sto gramů či kilo a dopátrají se, že je levnější. Cena za jednotku musí být uvedena u každého výrobku a vzhledem ke zmenšovacím praktikám se ji číst vyplatí. Zatím se o to snaží minimálně statistici.

Kdyby se totiž nechali obelstít jako nepozorný zákazník, nemohli by započítat tento způsob zdražování do výpočtu inflace. Podle Ladislava Pištory z tiskového oddělení statistického úřadu při výpočtu přepočítávají cenu každého zboží na stejnou jednotku, například u piškotů na sto gramů, u jogurtů na 150 gramů. "Změny gramáže se potom projeví jako zdražení, eventuálně jako sleva," říká Pištora.

Jestli na hubnoucích výrobcích profituje dodavatel i obchodník, nechce ani jedna ze stran rozkrývat. Podle prodejců si výrobce, pokud má silnou značku, dokáže vynutit, že dodává za stejnou cenu i menší výrobek. "Jinak nám hrozí, že ho nedodají vůbec," říká jeden z obchodníků.

Dodávání menšího výrobku za stejnou cenu potvrzuje i jeden z výrobců. Pokud si toho zákazník nevšimne, tak to prodejcům vadit nemusí, protože tak alespoň dostanou od výrobců více na poplatcích odvíjejících se od tržeb.

A jde to i naopak? Nalézt lze i příklady, kdy se výrobky zvětší a nezdraží. To jde však většinou o masivně propagační akci typu "25 procent zdarma" a podobně.