To, že se koalice přiblížila dohodě o dvou sazbách daně, oznámil po poradě ekonomických ministrů premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Krystalizuje tato nejpravděpodobnější varianta," řekl Nečas. Ministři podle něj však nepočítají s přeřazením položek ze zvýhodněné sazby do základní.
"S výjimkou těch, kde je proti nám z hlediska legislativy Evropské unie vedeno řízení, a to jsou dětské pleny a zdravotní pomůcky," uvedl premiér. Znamená to, že právě pleny a zdravotní pomůcky podraží v příštím roce nejvíc.
Letos jsou sazby DPH 14 a 20 procent. Ministr Kalousek přinesl vládě návrh na sjednocení daně, což podporoval i premiér, ale Věci veřejné trvají na zachování dvou sazeb s tím, že potraviny by zůstaly v té nižší.
Pro příští rok chce vláda najít úspory ve výši 42,4 miliardy korun a pro rok 2014 ještě vyšší, 84,4 miliardy korun. Bez toho by nemohla snižovat schodek státního rozpočtu, jak si sama naplánovala. Tedy aby příští rok nepřesáhl 100 a o rok později 70 miliard korun.
To není podle Nečase ani Kalouska možné, pokud by se nezvýšily příjmy z výběru daně z přidané hodnoty a nezpřísnila pravidla pro zvyšování důchodů. "Bez těchto dvou robustních opatření se neobejdeme," zdůraznil už dříve Nečas. (více zde) Po páteční poradě ekonomických ministrů svá slova prakticky zopakoval.
Poslední z velkých opatření se podle něj týká redukce státní správy a rušení nebo slučování úřadů. To se ale projeví až v úsporách až v roce 2014.
Kalousek: Důchody zvyšovat jen o to, co se navíc vybere na pojištění
Ministři se už také podle Nečase začínají přiklánět k jedné variantě valorizace důchodů. Nečas o ní nechtěl mluvit, dokud nebude dohoda ve vládní koalici definitivní. Kalousek původně navrhl "zmrazení" důchodů, tedy že by se v příštím roce nezvyšovaly vůbec, ale proti tomu se postavily nejen Věci veřejné, nepodpořil to ani ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.
Konkrétnější byl Kalousek. "Umím si představit, že se důchody valorizují pouze o to, o co více se vybere na sociálním pojištění, takže se nezvýší deficit na důchodovém účtu," prohlásil ministr financí a první místopředseda TOP 09. "Od samého začátku jednání o úsporách máme já i premiér v základních věcech, tedy v otázce DPH i důchodů totožná stanoviska," řekl iDNES.cz Kalousek po poradě ekonomických ministrů.
Zdrženlivější jsou při jednání Věci veřejné. "Jde o to nastavit ty kroky tak, aby to nebylo ze sociálního hlediska špatně," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z VV. Právě jeho strana vymyslela pro jednání v koalici různé originální nápady, kde by se daly sehnat peníze - například legalizací a zdaněním prostituce, daňovou amnestií nebo zdaněním výher z hazardních her.
Ale Nečas v pátek rezolutně prohlásil, že není možné částku, kterou je třeba uspořit, slepovat jako "vlaštovčí hnízdo" po drobných. Základem je podle něj dohoda na na nižším růstu důchodů a na zvýšení DPH.
Mezi úspornými opatřeními, která chystá vládní koalice, je třeba i zavedení druhé sazby daně z příjmů fyzických osob pro lidi, kteří měsíčně vydělají více, než je strop odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Z příjmů přibližně nad sto tisíc měsíčně by se tak napřesrok platila daň z příjmu 31 procent a v roce 2014 ještě o něco více - 32 procent. Daň z příjmu fyzických osob má podle Kalouska stoupnout všem - z 15 na 16 procent ze superhrubé mzdy.
S vyššími daněmi pro firmy zatím koalice nepočítá, Věci veřejné to sice navrhly, ale jak ODS, tak TOP 09 jsou proti.