Pověst země trpí kvůli výši dluhů

P r a h a - Narůstající deficity státní pokladny - jeden z největších problémů české ekonomiky - zhoršují pověst země a ubírají body v mezinárodním hodnocení. Britská ratingová agentura Fitch IBCA, jedna ze tří nejsledovanějších společností hodnotících schopnosti států splácet dluhy, včera snížila České republice jednu ze známek. Zároveň doporučila investorům, kteří půjčují české vládě peníze na pokrytí státního dluhu, větší obezřetnost a varovala je před rizikem rostoucího zadlužení země. Naopak obě zbývající agentury nyní o změně ratingu neuvažují.

"Snížení je způsobeno výrazným zhoršením rozpočtů, které očekáváme v letošním roce, a souvisejícím růstem vládního dluhu," uvedla agentura ve včerejší varovně laděné zprávě. "Zadlužení bude v příštích letech dál narůstat tempem, které považujeme za znepokojivé," dodal spoluautor zprávy James McCormack z londýnské kanceláře Fitch IBCA.

Česká republika tak podle žebříčku Fitch IBCA získala po včerejšku pověst horšího dlužníka než Polsko i Maďarsko. Tento signál může způsobit, že vláda bude muset toto riziko investorům vynahradit vyššími úroky. Půjčky by se tak prodražily a státnímu rozpočtu by zbylo méně peněz.

To se projevilo už včera na trhu s dluhopisy, kde si stát půjčuje. Investoři, kteří mezi sebou obchodují již vydané státní obligace, spustili po snížení ratingu masivní výprodej. Pokud by teoreticky vláda přišla na trh s novými dluhopisy, musela by je podle obchodníků nabídnout za úrok 6,26 procenta místo ranních 6,06. "V počátku mělo snížení ratingu velký vliv, ale odpoledne se situace uklidnila a výnosy se vrátily zpět," uvedl Petr Valenta obchodující s dluhopisy v České spořitelně.

Podle obchodníků by se situace mohla zhoršit na delší dobu, pokud by se k Fitch IBCA přidaly i zbylé dvě agentury. Ty však svá hodnocení měnit nyní nehodlají.

"Na znepokojivý nárůst státního dluhu jsme v našich zprávách rovněž upozorňovali, ale nynější vývoj se neliší od našich předpovědí, takže rating měnit nehodláme," uvedla analytička Standard & Poor's Kristal Richardová.

Podobně hovoří i analytici agentury Moody's. "Růst dluhu není dobrý, ale Česká republika není nijak zvlášť zadluženou zemí. Kromě negativních zpráv o vývoji rozpočtu se nyní množí také ty pozitivní o přílivu zahraničních investic a ekonomickém růstu. Ani my tedy v tomto okamžiku změnu ratingu nechystáme," dodala Joan Vidra z newyorské pobočky Moody's.

Snížení, oznámené agenturou Fitch IBCA, se týká ratingu na dluh v korunách. Ten klesl o bod ze známky A+ na A, tedy na úroveň Estonska či Jižní Koreje.

Před problémy se státní pokladnou varoval i sám ministr financí. Naposledy včera Pavel Mertlík prohlásil, že stabilizace veřejných financí bude nejdůležitějším úkolem vlády v příštích letech. "Nejenom kvůli tomu, abychom se připravili na vstup do EU, ale také pro další stabilizaci makroekonomického vývoje," řekl Mertlík. Léčba však podle jeho podřízených začne nejdříve po volbách v příštím roce.

Fitch IBCA soudí, že deficit státních financí může letos bez příjmů z privatizace vystoupat až na 200 miliard korun, tedy deset procent HDP. Autoři zprávy pochybují, že se vládě podaří naplnit její plán a pokrýt většinu této částky penězi z privatizace, což vyvolá nutnost dál zadlužovat stát. "Podle posledních předpokladů státu by příjmy z privatizace měly činit 169 miliard korun, ale to by se muselo stihnout několik velkých prodejů, a tomu nevěříme. Náš odhad je 85 miliard," vysvětlil McCormack.

Ovšem i kdyby vláda stihla prodat vše tak, jak plánuje, na názoru ratingové agentury by to patrně nic nezměnilo. "Privatizační příjmy jsou jednorázovou záležitostí, ale deficity budou narůstat i v příštích letech a bude potřeba je nějak financovat. I kdyby deficit nebyl deset, ale pět procent HDP, stále je to příliš mnoho," varuje McCormack.