Pozemky: nový hit spekulací

P r a h a - Obchodníci s nemovitostmi v České republice mají nový zdroj zisků. Velké výnosy jim v posledních měsících slibuje nákup pozemků v sousedství měst a dálnic, vhodných pro stavby továren zahraničních investorů. Podmínkou je, že předběhnou obce a stát, které jejich cenám nemohou konkurovat. Například v těsné blízkosti rozvojové zóny Borská pole u Plzně nyní nabízejí pozemky v ceně kolem 1000 korun za metr čtvereční. "Samotné město prodalo například japonskému Panasonicu svůj pozemek za třetinovou cenu," sdělil náměstek primátora Jiří Bis.

Vlastníte kus pole, louky za městem nebo v blízkosti dálnice? Pak se připravte, že vás brzy navštíví realitní makléř a pozemek bude chtít koupit. Zájem zahraničních investorů o půdu totiž stále sílí a vhodných pozemků pro nové továrny není zase tolik. A tam, kde nestačí pozemky vykoupit města, nastupují soukromé firmy.

Například více než stovka hektarů na nejúspěšnější tuzemské rozvojové zóně Borská pole u Plzně je již téměř obsazena. A další vhodné pozemky v její blízkosti už město nekoupí - jsou totiž většinou ve vlastnictví soukromých firem, které za ně požadují vysoké ceny. "Na třiceti hektarech, které od lidí překupníci skoupili, se zatím nic neděje. Soukromí investoři totiž chtějí za pozemky kolem tisícikoruny za metr čtvereční plochy, to město dát nemůže a zatím tolik nechtějí platit ani investoři. Pro srovnání - my jsme prodávali pozemky o polovinu až o dvě třetiny levněji, a to včetně infrastruktury, která soukromníkům chybí," říká náměstek plzeňského primátora Jiří Bis.

Sílící snahu vydělat na přílivu zahraničních investorů potvrzují i zástupci dalších obcí. Těsně poté, co před několika týdny do obce Nošovice u Frýdku-Místku přijeli zástupci německé automobilky BMWa prohlíželi si pozemky, které by mohly být vhodné pro stavbu jejich nové továrny, začali majitele pozemků navštěvovat překupníci.

"Přišli lidé z nějaké realitní kanceláře a ptali se, za kolik bych chtěl prodat svůj pozemek, který leží v místě budoucího průmyslového areálu," řekl Stanislav Depta z Nošovic. Starostka obce Dana Tichá uvedla, že podobných zájemců byla celá řada.

"Snažíme se přesvědčit majitele, aby s případným prodejem pozemku počkali až na nabídku státu nebo obce," řekla starostka.

Hana Chlebná z vládní agentury CzechInvest vysvětluje, že spekulanti se objevili i na jiných místech, kde se chystají průmyslové zóny. "Počítají s tím, že levně nakoupí a městu, které bude usilovat o získání zahraniční investice, pak pozemky se ziskem prodají," upozornila Chlebná. BMW se sice nakonec rozhodlo, že na Moravě továrnu nepostaví, ale ani to nemusí překupníkům vadit - zájem investorů o zemi neutichá, a když nepřijde velká automobilka, objeví se třeba menší investor.

Státní úředníci a zástupci místních rozvojových agentur tvrdí, že proti spekulacím mnoho šancí nemají. "Musíme se snažit do poslední chvíle přípravu zóny utajit. To je jediná cesta," sdělil ředitel Agentury pro regionální rozvoj v Ostravě Petr Czekaj.

Spekulace s pozemky přitom ještě zesílily poté, co se kvůli nim zkomplikovala stavba největší investice v zemi - továrny na výrobu televizních obrazovek v Hranicích na Moravě, kterou staví společnost Philips.

Městu se totiž nepodařilo v rozvojové zóně vykoupit pozemek od jedné majitelky, s níž se nyní soudí. Majitelka Markéta Regecová sice podepsala s městem kupní smlouvu o smlouvě budoucí, ale bez ujednání o ceně, a nedávno odmítla pozemek definitivně prodat za sto pět korun za metr čtvereční. Chtěla původně zhruba o padesátikorunu více, tedy necelé dva miliony korun za celý pozemek. Doslechla se totiž, že tolik radnice některým majitelům vyplatila. Město její požadavek odmítlo a na Regecovou podalo žalobu - soud by měl o sporu o platnost předkupní smlouvy rozhodnout příští týden. Sama Regecová nyní za pozemek a odškodné požaduje 25 milionů korun.

Případ z Hranic je zatím výjimečný. Agentura CzechInvest se pokusila podobným případům do budoucna zabránit tím, že prostřednictvím skupiny poslanců podala návrh novely stavebního zákona. Podle něj by měl být výkup pozemků pro rozvojové zóny ve veřejném zájmu, což by pro majitele daných parcel znamenalo, že v případě problémů jim bude hrozit vyvlastnění. Za pozemek by jim stát dal potom jen cenu, jež je v daném místě obvyklá. Novela koncem roku ve sněmovně neprošla. CzechInvest se však pokusí iniciativu zřejmě prosadit znovu.