Pozor na in-line brusle

Popularita kolečkových in-line bruslí rok od roku stoupá. Nejsou již zdaleka jen výsadou adolescentů nebo bruslících prodavačů v hypermarketech. Stále častěji lze s kolečky na nohou vidět rodiny s malými dětmi, které sotva odrostly kočárku. S rostoucí poptávkou stoupá i množství nejrůznějších modelů nabízených na trhu. Vybrat si mezi spoustou značek a typů v různých cenových relacích není pro zákazníka, který hledá kvalitu a bezpečnost, nijak lehké. Právě mezi dětskými bruslemi je totiž mnoho těch, před jejichž nákupem nezbývá než varovat. A bohužel se najdou i mezi značkovými výrobky.
Důkazem jsou výsledky zkoušek měsíčníku pro spotřebitele TEST, který koncem loňského roku nechal laboratorně i prakticky otestovat ve Strojírenském zkušebním ústavu v Jablonci nad Nisou deset různých modelů dětských in-line bruslí. Neznačkové brusle tentokrát zůstaly stranou. Důvodem byly výsledky předcházejících testů - bezejmenné a levné modely dopadly vždy špatně.

Je nutné počítat s tím, že kvalita znamená vydat i několik tisíc korun. Brusle, které si z testu odnesly velmi dobré či dobré hodnocení, začínaly až na cenové hranici 1390 korun. Na druhou stranu test nepotvrdil, že nejlevnější modely (kolem 700 korun) jsou nejhorší. Při laboratorních zkouškách však zcela propadly brusle Yashima za 999 korun: několik zkušebních nárazů proti stěně stačilo k tomu, aby se u nich nalomil podvozek a uvolnila kolečka. Protože mají podvozek litý společně se skeletem boty (takzvaný monoblok), a tudíž nevyměnitelný, mohl by je jejich majitel po několika jízdách rovnou hodit do koše. Proto se také nemohly zúčastnit praktické části, během níž vyzkoušeli zbylých devět párů tři zkušební jezdci - teprve osmiletí, nicméně velmi zdatní bruslaři se čtyřletými zkušenostmi z ledního hokeje a letní přípravy na kolečkových bruslích.

Polyuretanová kolečka jezdí mnohem lépe

Kromě bruslí Yashima v laboratořích příliš nezaujaly ani další tři modely: Brodway, Acra a Landway WS-5100. Testy odhalily, že jsou opatřeny nevyhovujícími kolečky vyrobenými z PVC. Jejich nedostatky potvrdily i praktické zkoušky. Nejhorší známky dostaly zejména při zkušebním hokejovém zápase, ale zaostávaly i při ostatních zkušebních jízdách. Byly velmi hlučné a u posledně jmenovaných si jezdci navíc stěžovali na přílišnou volnost nohy v obuvi. Landway WS-5100 mají totiž zapínání, které není možné pevně dotáhnout. O trochu lépe si vedl jen model Landway WS-503, jehož PVC kolečka se při odrazu téměř nesmekala. Pravým opakem byly brusle s polyuretanovými kolečky: modely Roces, Street Fighter, Bauer, Oxygen a Tempish v konečném hodnocení obsadily nejvyšší místa. Jezdci si na nich mohou vychutnat tichou, rychlou a plynulou jízdu. Nesmekají se při odrazu, zatáčení, přešlapování či otočkách, takže jsou vhodné pro vyznavače freestylu. Zkušební jezdci si pochvalovali především brusle Bauer, které nejlépe seděly na noze. Také ocenili možnost nastavení velikosti obuvi u modelů Roces a Tempish. Jejich nákup se vyplatí rodičům, kteří se obáva jí, aby jejich ratolesti z bruslí po krátkém čase nevyrostly.

Návody k bruslím často chybějí

Stranou pozornosti odborníků nezůstaly ani návody. Technické parametry bruslí se s nedostatečným či chybějícím návodem sice nezhoršují, nicméně absence důležitých informací, zejména o údržbě, použití a bezpečnostních opatřeních, může způsobit nepříjemnosti. Ukázalo se, že někteří prodejci si s návody nedělají příliš těžkou hlavu. Například v pražské prodejně Gigasport Čestlice přibalili k bruslím Oxygen návod, který patří k úplně jinému typu. U výrobků Roces Orlando a Street Fighter sice návody byly, ale jen velmi obecné. V sousední prodejně Hypernova, odkud pocházejí testované brusle Acra a Bauer, raději nedali návod žádný.

Pramen: TEST časopis pro spotřebitele, 12/2000 (redakčně upraveno)


O testu

- zkoušky hradil měsíčník pro spotřebitele TEST (nemá nic společného s přílohou TEST DNES tohoto listu)
- technické zkoušky provedl Strojírenský zkušební ústav v Jablonci nad Nisou
- jednotlivé modely v praxi hodnotili pod dozorem zkušebního technika tři zkušení bruslaři

Tip testu

Řešením pro děti, kterým rychle rostou nohy, jsou brusle s nastavitelným skeletem. Z testovaných je měly modely Roces Orlando, Tempish a Landway WS-5100. Pos ledně jmenovanému výrobku je lépe se vyhnout. První dvě značky naopak skončily v testu na předních místech a záleží jen na vkusu a finančních možnostech rodičů, které z nich pro dítě vyberou.


I na dobrých bruslích je prvořadá bezpečnost - brzdy, helmy, chrániče.