Práce budoucnosti: doma u počítače

- Nemuset se každý den trmácet do zaměstnání, ale pracovat v pohodlí svého obývacího pokoje? Pro každého sedmého zaměstnance ve Spojených státech a dvacátého v Evropě to již není nic neobvyklého. Alespoň některé dny z pracovního týdne tráví doma - připojeni přes počítač a telefon do své kanceláře. Nejčastěji tuto možnost využívají programátoři, analytici, právníci či poradci.

U nás se zatím tento způsob práce příliš neujal. Vedle poměrně vysokých poplatků za připojení k internetu za to podle odborníků může i nedůvěra vedení firem k zaměstnancům.
"Práci na dálku přes počítač zatím nemají moc zažitou lidé ani firmy. Ještě pár let potrvá, než se postoj k internetu změní a stane se reálnou alternativou denního dojíždění do kanceláře," míní Jiří Donát z poradenské firmy Deloitte&Touche.
Podle odhadů dnes v České republice pracují z domova řádově desítky lidí.
Zahraniční podniky dávají tomuto způsobu stále více přednost. Mohou totiž výrazně ušetřit.
Poradenská firma Joanne H. Pratt Associates vyčíslila roční úspory získané přesunutím jednoho zaměstnance do domácí kanceláře na deset tisíc dolarů. Do roku 2004 bude podle odhadů pracovat doma každý desátý zaměstnanec v Evropské unii.
Počty Američanů pracujících z domova se během devadesátých let rozrostly pětinásobně a růst se ještě nevyčerpal - nyní 41 procent z nich tvrdí, že je připraveno pracovat po počítačové síti. Proč se trend prosazuje? Přináší úspory firmám i zaměstnancům.
Uspořit se dá na elektrické energii, vybavení kanceláří a pronájmech místností. "Platby za kanceláře v centru Londýna značně zvyšovaly firemní náklady. Nakonec jsme v City ponechali jen menší místnosti pro schůzky s klienty a pracujeme doma. Kromě úspor jsme tím přilákali i řadu špičkových pracovníků," sdělil šéf jedné z londýnských právních firem Christopher Davis.

PRÁCI Z DOMU SI CHVÁLÍ I SAMI ZAMĚSTNANCI
Práce z domova přináší výhody i zaměstnancům. "Ušetří čas za cestu do práce, který mohou efektivně využít. Menší stres a lepší organizace pracovní doby se odráží ve vyšší produktivitě práce, jejíž přírůstky se odhadují na deset až patnáct procent," udává Americká asociace telecommutingu, jak se práce z domova přes počítač a telefon nazývá.
"Dřív mi cesta do práce zabrala hodinu a svou rodinu jsem vídal pořádně jen o víkendech. Pak jsem si zřídil domácí kancelář a do práce jezdím jednou týdně.
Mám více času na ženu a děti a stresů výrazně ubylo," potvrzuje pro agenturu Reuters David Kirkpatrick z počítačové firmy Litton PRC v americkém státě Virginie.

V TUZEMSKU SE ZATÍM DOMA PŘÍLIŠ NEPRACUJE
Kromě mezinárodních poradenských společností a internetových firem se zatím v České republice práce z domácí kanceláře nerozšířila. Poradenská firma PricewaterhouseCoopers provedla loni průzkum mezi 56 tuzemskými podniky. Z něj vyplynulo, že jen šest setin procenta zaměstnanců těchto firem, tedy asi 77 lidí, pracuje pomocí internetu. "Jednalo se ale o výrobní podniky, proto nelze tento nízký podíl použít na celou ekonomiku. I po započtení počítačových či poradenských firem však zřejmě příliš velký nebude," říká Martin Červený z PricewaterhouseCoopers.
S rozšiřováním práce z domova nebo z hotelového pokoje se přece jen počítá i v tuzemsku.
Například pražská pobočka konzultantské společnosti Andersen Consulting mnohonásobně zvýšila počet možných přístupů přes telefon do firemní sítě. "Místo dvanácti se tak nyní může najednou přihlásit přes stovku zaměstnanců. Když jsem byl nedávno doma s nohou v sádře a pracoval po síti, prakticky nebylo poznat, že nesedím v kanceláři," říká Vladimír Hájek z Andersen Consulting.

I V DOMÁCÍ KANCELÁŘI MUSÍ MÍT PRÁCE SVŮJ ŘÁD
Na nový způsob práce si zaměstnanci rychle zvykají, mnozí začínají být dokonce nervózní, když nejsou k síti připojeni. Na obdobný fakt upozorňují i psychologové. "Při práci z domu řada lidí nedovede odlišit pracovní a rodinný život. Nakonec pracují mnohem více, než kdyby byli v kanceláři, a na rodinu jim čas stejně nezbývá. Ztrácejí kontakt s kolegy a cítí se osamocení," uvedla pro Reuters Susan Bainesová z katedry sociální politiky na univerzitě v Newcastlu.
Její názor potvrzuje i průzkum Joanne H. Pratt Associates, podle něhož 42 procent Američanů zaměstnaných doma pracuje týdně 50 až 75 hodin. "O manželkách lidí, jako jsem já, se říká, že jsou to internetové vdovy. Muž sice doma je, ale věčně se dívá jen na monitor. Je na každém, aby se s tím vyrovnal - já jsem si nařídil soboty bez počítače a to dodržuji," říká novinář a vydavatel internetového magazínu Neviditelný pes Ondřej Neff. Podle něj navíc ani nejmodernější technologie nevymýtí porady, kterých se zaměstnanci osobně účastní. "Osobní kontakt se spolupracovníky je nenahraditelný. Při něm to totiž mezi lidmi jiskří, snadněji se vymýšlejí nové nápady a přichází více myšlenek," dodává.