Absolventi škol, kteří práci seženou, musí počítat s nižší nástupní mzdou než dříve.

Absolventi škol, kteří práci seženou, musí počítat s nižší nástupní mzdou než dříve. | foto: Profimedia.cz

Práce pro absolventy bez praxe není, firmy chtějí v krizi zkušené lidi

  • 39
Najít práci bude pro letošní absolventy škol výrazně těžším úkolem než pro jejich starší spolužáky. Podle čerstvých údajů totiž roste nejen celková nezaměstnanost (v březnu přišlo o práci přes 20 tisíc lidí), ale složitější pozici při hledání místa mají i absolventi škol.

Může se hodit

Velký přehled volných míst s možností vkládat inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Navzdory tomu, že školy opustili už před více než půl rokem, zůstává jich v evidenci úřadů práce přes 26 tisíc. Před rokem jich přitom bylo pouze necelých 19 tisíc a číslo se od začátku roku postupně snižovalo. K tomu letos nedochází.

"Pozice středoškoláků bude navíc určitě horší než absolventů vysokých škol," říká personalista Marek Strieborný z agentury Axial. Problémy najít práci by podle něj neměli mít čerství řemeslníci, v mnohem horší situaci naopak budou studenti nespecializovaných oborů a gymnázií, kteří se nedostanou na vysokou školu.

Volná místa ubývají

Problémy s uplatněním lidí bez praxe naznačují údaje o počtu volných míst, která podniky nahlašují jako vhodná pro tento druh pracovníků. Meziročně se jejich počet propadl na čtvrtinu a je nejnižší od června 2005. Ubývá jich tak ještě rychleji, než se propadá celkový počet možných pracovních příležitostí.

nezaměstnanost v Česku roste

V březnu přišlo o práci dalších více než 20 tisíc lidí

Úřady práce rostoucí počet klientů, kteří mají čerstvě po škole, sice evidují, mnohem více je ale trápí hromadná propouštění.

"Absolventi jsou v současnosti pouze jednou z mnoha prioritních skupin, na které se zaměřujeme. Nepovažujeme ji ale za výrazně rizikovou," uvedla Marcela Ottová z českolipského úřadu práce.

V regionu se během posledního půl roku nezaměstnanost téměř zdvojnásobila, absolventi však tvoří jen pět procent z celkového počtu lidí hledajících práci.

Na podporu nedosáhnou

Oficiální čísla ale nemusí udávat jejich skutečný počet. "Řada absolventů se kvůli tomu, že jim nevzniká nárok na podporu, na úřad práce ani nehlásí," vysvětluje Roman Veselý, vedoucí odboru trhu práce uherskohradišťského úřadu.

Aby mohl nezaměstnaný opouštějící školu dostávat podporu, musí mít za předchozí tři roky odpracováno dvanáct měsíců, během nichž platil odvody na důchodové pojištění. Ty třeba při zaměstnání na dohodu o provedení práce odvádět nemusí a doba zaměstnání na tento typ smlouvy se mu do celkové doby nepočítá.

Zákon, kvůli kterému je třeba čerstvý středoškolák prakticky bez šance dosáhnout na podporu, platí již několik let. "Před jeho zavedením počty absolventů uměle navyšovali ti, kteří si prodloužili prázdniny a podporu brali jako kapesné. Současná pravidla mladé více motivují k hledání zaměstnání," hodnotí zákon Ivana Ondráková, vedoucí odboru trhu práce na úřadě v Brně-městě.

Absolventi, kterým se letos podaří práci sehnat snadno, však musí počítat s nižšími výdělky, než jaké by dostali loni. Podle nedávného srovnání personální agentury Robert Half se už firmy o lidi ze škol tolik nepřetahují a v některých oborech nabízejí nižší mzdy.