Podle nejnovější studie britské psycholožky Gail Kinmanové je člověk při práci s pružnou pracovní dobou neustále v pohotovosti a má tendenci pořád kontrolovat pracovní poštu.

Podle nejnovější studie britské psycholožky Gail Kinmanové je člověk při práci s pružnou pracovní dobou neustále v pohotovosti a má tendenci pořád kontrolovat pracovní poštu. | foto: Profimedia.cz

Práce z domova a pružná pracovní doba ohrožují zdraví, tvrdí psycholožka

  • 176
Práce z domova a flexibilní pracovní doba může mít neblahý vliv na naše zdraví. Ukázala to studie univerzity v britském Bedforshiru. Lidé, kteří pracují z domova, mají roztahanou pracovní dobu do celého dne a mnohokrát nikdy nevypnou. To pro ně může mít závažné zdravotní důsledky.

Flexibilní pracovní doba vyvolá v člověku tendenci neustále pracovat, informoval britský deník Guardian. Psycholožka Gail Kinmanová z Bedforshirské univerzity zjistila, že alternativní pracovní doba či práce z domova nezřídka vyvolávají nespavost, alkoholismus nebo sklon k přejídání. Flexibilní pracovní doba nepřispívá ani ke snížení stresu, protože při ní člověk nikdy nepřestává kontrolovat své pracovní e-maily.

Studie psycholožky Kinmanové, která se specializuje na pracovní lékařství, také ukázala, že práce z domova není ani méně stresující, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Může se hodit

Hledáte práci s pružnou pracovní dobou nebo jste naopak zastánci pevné pracovní doby? Na jobDNES.cz si vyberte z aktuálních volných pracovních pozic.

Podle průzkumu britského statistického úřadu čelí pracovnímu stresu nejvíce zaměstnanci ve zdravotnictví a školství. Jako hlavní příčiny stresu na pracovišti respondenti uvádějí příliš velkou pracovní zátěž, vypjaté termíny a přílišnou odpovědnost. Mnoho z oslovených Britů také uvedlo, že mají při práci nedostatečnou podporu ze strany svých nadřízených.

Pružné rozvržení pracovní doby má v Británii už rok a půl své ukotvení v zákoně. Vláda tehdy odsouhlasila, že všichni zaměstnanci, kteří pro danou společnost pracují minimálně šest měsíců, mají právo zažádat o flexibilní začátek nebo konec pracovní doby či o práci z domova. S velkým nadšením toto rozhodnutí uvítaly i odbory. Podle nich dávají tyto alternativy lidem příležitost ke zkvalitnění života.

Odboráři už ovšem nebrali v potaz velkou psychickou zátěž, která se následně odrazí ve stravovacích návycích nebo špatném spánku.

Práce mimo kancelář nebo na částečný úvazek pracující sociálně izoluje. V člověku se pak dlouhodobě drží nebezpečné stresové hormony na vytrvale vysoké úrovni. „I když se vám chce spát, nespíte plnohodnotně, nedostatečný spánek snižuje imunitu organismu,“ uvádí Kinmanová.

Další studie navíc ukazují i to, že se člověk při flexibilním stylu práce snaží také rychleji odpočívat. „Potom spíše sáhne po sklence s alkoholem, soukromý čas na koníčky nebo vaření zdravého jídla mizí. Vytlačí ho všudypřítomná práce,“ dodává Kinmanová.