Uklízečka se má lépe ve službách státu - ilustrační snímek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Uklízečkám a lékařům se vyplatí pracovat pro stát. Díky tabulkám

  • 7
V některých profesích je stále výhodnější nabídnout své služby státu. Lékař specialista ve fakultní nemocnici si vydělá až o devět tisíc víc než v soukromé ordinaci. Téměř o pět tisíc více má běžný účetní na úřadě, lépe se má i uklízečka ve službách státu. Důvodem jsou tabulky.

Soukromníky při odměňování zaměstnanců na spodní hranici limituje minimální mzda, státní úřady zase tabulkové platy. Tabulky jsou pro některé profese výhodné, protože jsou položeny výš než úroveň mezd, která se u firem blíží k minimální mzdě.

Mzdové extrémy

Průměrná mzda loni dosáhla 25 686 Kč. Za rok se zvýšila o 608 Kč. Osm z deseti zaměstnanců bere měsíčně 12 až 42 tisíc korun hrubého. Kromě toho jsou na obou pólech extrémy - každý desátý se pohybuje na hranici minimální mzdy a stejná skupina má na výplatní pásce vysoké částky až do milionů korun.

Třeba uklízečka, která cídí chodby na ministerstvu, má plat 12 293 korun měsíčně (medián, tedy prostřední hodnota v loňském roce). U soukromé firmy ale dostává 11 457 korun. Lépe je na tom i všeobecný účetní, který pracuje pro stát, nebo specializovaný lékař, uvedl Český statistický úřad.

„Pokud jste lékař, tak by pro vás bylo výhodnější pracovat třeba ve Fakultní nemocnici v Motole. Otázka je, že musíte být zřejmě dost dobrý specialista, aby vás tam vzali. Když budete uklízečka, je pro vás výhodnější, abyste pracovala na ministerstvu nebo ve škole, kde je to vázané tabulkami a nemůžete dostat jen minimální mzdu,“ říká Jitka Erhartová z oddělení statistiky práce ČSÚ. Statisticky platí, že podíl lidí s vyšším vzděláním je větší ve státní sféře. To platí napříč všemi profesemi.

Důvodem, proč se mají státní zaměstnanci někde lépe, mohou být podle ředitele personální agentury GoodCall Milana Nováka i odměny nezapočítané do průměrných mezd. „Myslím, že na straně tržní jsou lékaři hodnoceni podle výkonu a stejné to může být u sester,“ říká. U účetních podle něj může rozdíl být způsobeným jiným názvem pozice. „Účetní se rozhodně v soukromé sféře pohybují výš, než je 19 tisíc,“ tvrdí.

Ve většině profesí přesto soukromá sféra nabízí lepší finanční ohodnocení. Třeba personální ředitel pracující pro stát si vydělá kolem 59 tisíc korun měsíčně, tedy o 16 tisíc více, než kdyby pracoval pro stát. Vedoucí ICT dokonce 67 tisíc měsíčně hrubého, což je o 22 tisíc více. Tento sektor dohání úroveň ve financích, které patří v odměňování k nejštědřejším.

Mzdový medián napříč všemi profesemi v ČR loni dosáhl 21 629 Kč. Stále jsou však velké rozdíly mezi ženami a muži, u nichž byl medián o 4 098 korun vyšší.