Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Pracující vymírají, za 50 let jich bude méně než studentů a důchodců

  • 123
Jak zajistit výplatu státních důchodů i za padesát let, kdy na jednoho pracujícího člověka připadne jeden důchodce či student a stát bude muset ročně na penze vyčlenit minimálně dvojnásobnou sumu než letos? To je jeden z úkolů, které má dnes začít řešit devítičlenná komise pod vedením Vladimíra Bezděka, v současné době šéfa penzijního fondu Aegon.

Komise může dostat podle počítačových programů označení verze 2.0, protože Bezděk před pěti lety už podobný úkol dostal a jeho tehdejší komise spočítala varianty budoucího vývoje penzí včetně dopadů podle programů politických stran.

Z technické komise se stane spíše vizionářský tým

Letos své výpočty aktualizuje vzhledem k proběhlé krizi a změnám, které se v důchodovém systému za posledních pět let udělaly. A pokusí se navrhnout řešení tak, aby státní kasa přežila nepříznivé stárnutí populace, nezbankrotovala a zároveň nevyplácela jen mizivé státní penze.

„Naším cílem je zpřesnit výpočty z roku 2005, udělat dva až čtyři scénáře možného vývoje důchodového systému a připravit pokud možno většinové doporučení pro novou vládu, co s důchody dále dělat,“ uvedl včera Bezděk.

pracující: ohrožený druh

Podle zjištění MF DNES bude v jeho komisi také například ekonom Pavel Kohout, jenž byl loni členem protikrizové vládní rady NERV, nebo Jiří Fialka z poradenské firmy Deloitte a zástupci z ministerstva financí (náměstkyně Klára Hájková) a ministerstva práce a sociálních věcí (vrchní ředitel Jiří Král). Za soukromý sektor nebude chybět ani šéf asociace penzijních fondů a fondu ING Jiří Rusnok.

Zatímco první Bezděkova komise stavěla hlavně na technických propočtech, které před ní v takovém rozsahu nikdo neudělal, a na analýze situace, současná komise bude mít za úkol především připravit podklady pro rozhodování další vlády. „I proto je složena spíše z lídrů firem a institucí než z počtářů důchodů,“ vysvětlil zdroj obeznámený se skládáním orgánu.

Krize rozhodila původní propočty

Co bude tedy zkoumat? Podle propočtů původní komise by český důchodový systém měl například v roce 2065 před sebou tlačit dluh už ve výši 110 procent HDP, pokud by v něm nenastaly žádné změny. Od roku 2005, kdy byl tento výpočet aktuální, se však situace změnila. A to jak k horšímu, tak k lepšímu.

Financování systému prospělo již schválené oddálení důchodového věku na hranici 65 let, což je podle Bezděka nejtěžší kalibr v boji za udržitelnost důchodů.

Na druhou stranu přišla nečekaně velká krize, která nabourala výběr sociálního pojištění. Již loni se tak systém dostal do minusu, ačkoliv Bezděkova komise ještě počítala s přebytkovým hospodařením.

Vladimír Bezděk

Jedním z opatření může být i další růst důchodového věku.

„Sám jsem zvědav, jak se naše výpočty budou lišit. Provedené změny totiž nejsou úplně malé, ale krize bohužel také ne,“ meditoval včera Bezděk, jenž nevyloučil ani to, že jedním z výsledných doporučení může být opět zvyšování hranice pro odchod do důchodu po roce 2030.

Každopádně se dá čekat doporučení k většímu rozkročení důchodového systému, a to od státu směrem k soukromému sektoru.

Sám Bezděk však už minulý rok připustil, že v současné politické situaci je takzvaný opt-out, tedy dobrovolné vystoupení ze státního sociálního systému, které mělo být dalším krokem penzijní reformy, prakticky mrtvý.

Navrhnutí této změny totiž automaticky provázejí nařčení z tunelování systému a především levice se k ní staví odmítavě. Systém se však změnit bude muset, protože jinak hrozí jeho bankrot nebo naprostá rezignace na zásluhovost. Jinak řečeno, všichni by od státu brali stejné – a velmi nízké – důchody bez ohledu na své předchozí příjmy v práci.

Jste pro, aby se odchod do penze prodloužil nad 65 let?

celkem hlasů: 12690

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 10. února 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 9117
ANO
ANO 3172
NEVÍM
NEVÍM 401