Praha: nejnižší nezaměstnanost v regionu

Česká republika a Slovensko se ve střední Evropě pyšní největšími regionálními rozdíly v míře nezaměstnanosti. V Evropské unii mají tento primát Finsko a Itálie. Vyplývá to ze zprávy evropského statistického úřadu Eurostat, kterou MF DNES poskytl Český statistický úřad.

Odchylky v míře nezaměstnanosti se v Čechách loni pohybovaly od 3,4 procenta v regionu Praha po více než 15 procent na Ostravsku. Podobná je situace na Slovensku, kde nejméně trpí šestiprocentní nezaměstnaností Bratislava a nejvíce s 25 procenty region Východné Slovensko.

Praha rovněž vyšla ze srovnání nejlépe jako region s nejnižší nezaměstnaností mezi desítkou kandidátskými zeměmi střední Evropy na vstup do unie. Naopak nejhůře dopadla oblast Severozapaden v Bulharsku, kde je bez práce 30 lidí ze sta. Stejně špatně dopadl i francouzský zámořský region Réunion.

Podrobné výsledky najdete na serveru Českého statistického úřadu ZDE
Rozsah nezaměstnanosti je tak v unii podobný jako v kandidátských zemích, ale opačný je trend. Zatímco v západní Evropě nezaměstnanost již delší dobu klesá, v zemích více na východ roste.

Rizikovější skupinou obyvatel jsou ve střední Evropy v porovnání s unií z pohledu pracovních úřadů mladí lidé. Ve skupině kandidátských zemí jich jsou nezaměstnané až dvě třetiny, v evropské patnáctce maximálně 65 procent. Nejhůře v tomto hodnocení dopadly Itálie a Bulharsko.

Naopak o něco lépe dopadly v provedeném srovnání ve střední Evropě ženy. V unii nalézají ženy obtížněji práci než jejich mužské protějšky v 70 procentech regionů. V desítce zemí ucházejících se o členství v unii byla situace více vyrovnaná. Nejméně žen bez práce - čtyři procenta - žije podle statistiků v Praze.