Hustopečtí vinaři se sešli k tradiční zabijačce už po sedmé. Letos mělo prase...

Hustopečtí vinaři se sešli k tradiční zabijačce už po sedmé. Letos mělo prase přes 250 kilo. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jurečka chce uvolnit pravidla zabijaček. Výslužka bude i pro sousedy

  • 385
Ministerstvo zemědělství chce změnit podmínky domácích zabíjaček. Nově by chovatel mohl jitrnicemi, jelity či ovarem podarovat i sousedy a další blízké, nejen členy své domácnosti. Podle provozovatelů jatek to povede ke vzniku černého trhu s nekontrolovaným masem.

Změna je součástí novely veterinárního zákona, kterou by podle mistra zemědělství Mariana Jurečky (KDU - ČSL) mohla vláda projednat do konce ledna 2016. Klíčová novinka spočívá v tom, že rozšiřuje okruh osob, které bude možné obdarovat výslužkou. „Pokud dnes někdo dělá zabíjačku, tak by ji sousedům neměl dávat. Je to určeno pouze pro spotřebu v domácnosti. Nově však bude možné obdarovat těmi produkty i osoby blízké,“ vysvětluje ministr.

Podle platného znění zákona je možné jitrnice a jelita z domácí zabíjačky spotřebovat pouze v úzkém okruhu rodiny. Ten, kdo by masnými produkty obdarovával jiné lidi nebo s nimi dokonce obchodoval, riskuje vysoké pokuty. Prodej zabijačkových pochoutek však bude zakázán i v budoucnu, stejně jako takzvané veřejné zabijačky pořádané obcemi nebo různými spolky.

Oblíbený mýtus: zabíjačky zakázala EU

V posledních letech se rozšířil mýtus, že domácí zabijačky zakázala Evropská unie. Ve skutečnosti však porážky zvířat kdekoliv mimo jatka zakazuje česká legislativa a to už přes padesát let. Výjimku měly právě jen domácí zabíjačky za předpokladu, že se maso spotřebuje v rodině.

Ministerstvo musí často fámu vyvracet, naposledy to dementoval Jurečka na svém facebookovém profilu. „Stále se mě lidé ptají, jestli je pravda, že EU zakázala domácí zabíjačky prasat. Nezakázala, je to mýtus,“ napsal ministr. Uvolnění pravidel lze tak chápat také jako reakci na přetrvávající kritiku.

Vedle rozšíření rodinného kruhu na „osoby blízké“, plánuje resort zjemnit také ustanovení pro domácí porážky skotu. Ty byly kvůli nemoci BSE dříve zakázány úplně, před třemi lety stát povolil aspoň porážení telat mladších 24 měsíců. Nově by podle Jurečky mohl chovatel porazit až pět kusů skotu ročně bez omezení věku.

Provozovatelé jatek: hrozí rozmach černého trhu

Proti uvolnění pravidel se staví Český svaz zpracovatelů masa. „Jsme proti rozšíření na osoby blízké, chceme, aby maso zůstalo v domácnosti chovatele. Osoba blízká by mohla znamenat klidně celou obec i přilehlé vesnice. Maso, které není podrobeno prohlídce je z veterinárně hygienického hlediska rizikové a jeho šíření by zhoršovalo situaci bezpečnosti potravin,“ říká výkonný ředitel svazu Jan Katina.

Podle něj hrozí, že se do oběhu dostane ve velkém množství nekontrolované maso a vznikne černý trh, který úřady nebudou schopny ohlídat.

Katina argumentuje čísly. „Z jednoho mladého býka je i 550 kilogramů masa. V České republice se hovězího spotřebuje v průměru osm kilo na osobu a rok. I když je spotřeba v rodinách chovatelů vyšší, tak to v žádném případě nejsou stovky kilo a chovatelé nedokáží maso zkonzumovat sami. To se dostane na černý trh,“ varuje Katina. Provozovatelé jatek proto prosazují aspoň nastavení maximálního limitu domácích porážek na farmu a rok.