Firma šéfa České unie sportu Miroslava Jansty dlouhodobě hájí zájmy ŘSD ohledně mýta.

Firma šéfa České unie sportu Miroslava Jansty dlouhodobě hájí zájmy ŘSD ohledně mýta. | foto: Michal Šula, MAFRA

Právníci dali silničářům slevu, vzdali se vysokých částek za banality

  • 4
Přes rok vybíralo Ředitelství silnic a dálnic v soutěži právníky, kteří ho budou zastupovat v různých sporech. Největší státní zakázka na právníky končí nakonec jak obhájením pozic advokátních kanceláří, které už pro ŘSD pracují, tak příchodem zcela nových advokátů.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by mělo oproti současnosti ušetřit. „Sazby jsou v soutěži nižší,“ potvrdil mluvčí ŘSD Jan Studecký.

V minulosti vysoké výdaje za právníky kritizoval například Nejvyšší kontrolní úřad. Oproti dobám z let 2008 až 2010 klesly v soutěži hodinové sazby výrazně – tehdy stát platil často i za banality 3 500 korun za hodinu. Teď cena v soutěžích spadla v některých případech až na 800 korun za hodinu bez DPH.

Údaje o výši jednotlivých nabídek vyplývají ze závěrečné zprávy zadavatele, kterou zveřejnilo ŘSD na svém profilu zadavatele.

Nezvykle dlouhou dobu na výběr právních kanceláří způsobila bitva jednotlivých uchazečů u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. U něj se postupně sešlo šestnáct různých podnětů na prošetření soutěže od jednotlivých účastníků. „Nejednalo se o standardní, ale o komplikovanou veřejnou zakázku, rozdělenou na části se složitým mechanismem způsobu prokazování kvalifikace a hodnocení nabídek,“ vysvětlil Studecký.

Právní tendr roku. Silničáři hledají advokáty za čtvrt miliardy

ŘSD už v březnu 2015 poslalo do věstníku veřejných zakázek předběžné oznámení o zakázce s odhadovanou cenou 280 milionů korun, teprve v říjnu soutěž vypsalo. Námitky soutěžících protáhly uzávěrku až do února, pak trvalo přes půl roku vyhodnocení soutěže.

S vybranými advokátními kancelářemi teď ŘSD uzavřelo rámcové smlouvy na čtyři roky, během kterých bude na jednotlivé případy vypisovat minitendry, kdy budou o dílčí zakázky soutěžit vybrané advokátní kanceláře mezi sebou. Klíčem ke smlouvám bylo hlavně splnění počtu požadovaných referenčních zakázek.

V soutěži se střetly velké právnické kanceláře, ve všech třech uspěly s referencemi například advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners, MT Legal či Rowan Legal.

Soutěž rozdělilo ŘSD do tří oblastí podle typu, kterému se budou advokátní kanceláře věnovat. Kromě komplexního poradenství ještě uzavřelo smlouvy na zastupování v oblasti pozemních komunikací a informačních technologií.

Už dříve vysoutěžilo ŘSD smlouvu na právní služby související s mýtem, kde jeho zájmy dlouhodobě hájí advokátní kancelář Jansta, Kostka. Firma šéfa České unie sportu Miroslava Jansty uspěla ve dvou ze tří soutěží rámcové smlouvy. Spojila se kvůli tomu ještě s firmou HVH Legal. Ve sdružení nabídli jednu z nejvyšších cen, 1 800 korun za hodinu.

Nejlevnější cenu nabídla v zakázce na zastupování v IT a ICT službách advokátní kancelář Volopich, Tomšíček & spol., která nabídla za hodinu služeb 800 korun. Nejdražší nabídku podala společnost PRK Partners, která si své služby nacenila na 2 500 korun za hodinu. Nejčastěji se cena u většiny firem pohybovala na 1 100 korunách za hodinu.

Už v samotných rámcových smlouvách jsou však velké rozdíly u maximálních cen za hodinu služeb. V rámci minitendru pak mohou jít advokáti s cenou níže, nemohou ji však překročit.

Podle nového zákona o veřejných zakázkách už nemusí veřejní zadavatelé právníky soutěžit, tato zakázka však ještě běžela podle starého zákona.

ŘSD soutěž vysvětluje i jako nápravné opatření na výsledky auditu Nejvyššího kontrolního úřadu, který zkritizoval výdaje za právníky. Například 3 500 korun na hodinu stálo vyhotovení obrázku ke směrnici nebo vytváření seznamu dokumentů. Mezi firmami, které tehdy poskytovaly právní služby ŘSD, jsou i ty, které uspěly v nové soutěži.