Plzeňský Prazdroj se čepuje i v restauracích ve Španělsku.

Plzeňský Prazdroj se čepuje i v restauracích ve Španělsku. | foto: Pilsner Urquell

Prazdroj je na prodej za sto miliard, zájem má Heineken, Číňané i Japonci

  • 332
Česko vyhlíží největší transakci za poslední roky. Plzeňský prazdroj je k mání a už se o něj zajímají Heineken, Japonci i Číňané. V českých rukách pravděpodobně neskončí - prodejní suma je na Čechy zřejmě velké sousto.

Konzumace nejrozšířenějších piv v Česku bude možná už letos vydělávat někomu jinému než dosud. Fúze dvou pivních celosvětových gigantů SabMiller a AB Inbev se totiž výrazně dotkne i největšího hráče na českém trhu, Plzeňského Prazdroje. Ale jinak, než se původně čekalo.

Evropská komise tento týden při schvalování transakce podmínila svůj souhlas tím, že část pivovarů musí nově spojená firma prodat. Mezi pivovary na prodej se dostal i Plzeňský Prazdroj.

Pivní megafúze prošla. Skupina AB InBev však musí prodat evropský byznys

V souvislosti s prodejem Plzeňského Prazdroje se mluví o různých investorech, nejčastěji čínských nebo japonských fondech nebo velkých pivovarnických skupinách.

Podle Tomáše Maiera z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze čeští zákazníci příliš neřeší, komu pivovar patří. Takže z pohledu domácí poptávky vlastník nehraje roli.

Maier však nefavorizuje fondy, ale sází spíše na jednoho přímého konkurenta – nizozemský Heineken. Ten v Česku působí, ale s dvanácti procenty trhu je jen třetí v pořadí.

„Jejich strategií je být na trzích, kde jsou přítomni, jedničkou nebo dvojkou,“ vysvětluje Maier, proč by mohl mít majitel Krušovic či Starobrna zájem. Koupí by Heineken získal 55 procent trhu a mohl by mít také problém se schvalováním celé transakce. Heineken na dotazy k případnému zájmu nereagoval.

Zájem mají Číňané či Japonci

Někdejší šéf Českomoravského svazu pivovarů a sladoven vidí možný zájem u japonských nebo čínských firem. „Firma Asahi už zde vyrábí léta ve Staropramenu v licenci Asahi Super Dry pro Evropu, k tomu by mohlo dojít,“ říká Veselý. Další variantou by pak byla japonská skupina Kirin. Japonci by se podle analytika k českému pivu chovali podobně jako současný vlastník SABMiller, tedy jako k „rodinnému stříbru“.

Pro prodej fondům svědčí to, že majitelé se budou snažit prodat balík pivovarů celý. Jiné pivovary by o něj jistě měly zájem, ale zřejmě narazí u antimonopolních úřadů.

Ani v případě fondů si však Maier nemyslí, že opuštěním velké pivovarnické skupiny přijde Prazdroj o možnost distribuce do jiných zemí právě přes velkou skupinu. „Je běžné, že některé značky prodává konkurence. Příkladem je u nás Stella Artois, která patří sice AB Inbev, ale v Česku ji vaří Staropramen,“ dodal Maier.

Česko už prodej velkého pivovaru do rukou fondů zažilo. Před časem Inbev prodal Pivovary Staropramen fondům, po dvou letech si je koupila pivovarnická společnost Molson Coors. Fondy na transakci velmi dobře vydělaly.

Spotřeba piva na obyvatele Česka (v litrech)
2009153
2010143
2011143
2012146
2013144
2014144
2015143

SABMiller se podle rozhodnutí musí zbavit balíku pivovarů ve střední a východní Evropě, jde ještě o slovenský Topvar, rumunský Ursus, maďarský Dreher a polské pivovary Kompania Pivowarska.

Na trhu se sice spekuluje i o zájemcích z tuzemska, například v tandemu s čínským kapitálem, ale šance, že „Plzeň“ skončí v českých rukou, je prakticky nulová.

Navržený prodejní balík má totiž hodnotu asi čtyř miliard eur, tedy přes 100 miliard korun. Taková suma je příliš velké sousto pro všechny tuzemské investiční celky. Zřejmě by nepomohla ani výrazná asistence bank. Evropská komise povoluje prodat balík maximálně na dva díly.

Teoreticky by se o to mohl pokusit snad jedině Petr Kellner, nejmovitější Čech, a jeho skupina PPF. Ten před třemi lety koupil za 64 miliard korun většinový podíl v operátorovi O2. Byl to vůbec jeho největší nákup v životě. Že by si své maximum vylepšil zrovna v pivním byznysu, není příliš pravděpodobné.

Pro zájemce o celý balík je nejatraktivnější právě Plzeňský Prazdroj, který SABMiller ovládá od roku 2001 a firmě od té doby dobře vydělává. Jen loni firma poslala majitelům dividendu ve výši 3,8 miliardy korun.

,