Ilustrační snímek | foto: Plzeňský Prazdroj

Prazdroj odstřihl malé pivovary od kvasnic, chce oslabit konkurenci

  • 329
Plzeňský Prazdroj přestal dodávat kvasnice malým pivovarům. Ty si je nyní musí obstarávat jinde. Proč to lídr trhu udělal, když se ještě v červenci chlubil, že své kvalitní suroviny malým pivovarům dodává? Obliba menšinových piv totiž roste, a tak si Prazdroj patrně řekl, že tomuto trendu pomáhat nebude. Pro malé pivovary to je dobrá zpráva. Pivní obr je bere vážně.

Ještě letos v červenci pivovar v tiskové zprávě oznamoval, že "mimořádně kvalitními surovinami", kvasnicemi a sladem, zásobuje na osm menších pivovarů ze západu Čech a okolí Prahy. Nyní je to jinak.

"Situace se pro nás výrazně změnila. Ze dne na den nám v Gambrinusu přestali kvasnice prodávat," cituje server iHNed.cz majitele restauračního pivovaru U Rybiček ve Stříbře na Plzeňsku Davida Rybu.

Také pivovar Herold v Březnici u Příbrami tento stav potvrzuje. "Od Gambrinusu jsme kupovali jejich kmen kvasnic W, jenže to v Prazdroji stopli. Musíme hledat náhradu u některého německého pivovaru, případně investovat nemalou sumu do zřízení vlastní propagační stanice," uvedl sládek František Pinkava a s tím, že dřív v Česku taková rivalita mezi velkými a malými pivovary nebyla.

Malým pivovarům rostou náklady, zdražovat ale nebudou

Malým pivovarům tak vzrostou náklady. Kvasnice jsou totiž kromě sladu a chmele základní surovinou pro vaření piva. Velké pivovary si většinou pěstují vlastní, pro malé restaurační pivovary je ale zařízení na množení kvasnic nákladné, a proto byly zvyklé si je kupovat od velkých.

Ty je jako konkurenci dlouho nebraly, a s prodejem cenné suroviny tak vůči nim problém neměly.  Prazdroj za poslední tři roky dodal konkurenčním pivovarům v okolí 62 tun sladu z vlastní sladovny a stovky litrů kvasnic za cenu nižší než u dalších dodavatelů.

Malé pivovary si na tuto praxi zvykly, teď se ale česká pivovarnická praxe bude muset změnit. "Musíme nějak řešit otázku kvasnic. Podobně jako v USA, kde vznikly specializované firmy, které se zabývají výhradně dodávkami kvasnic," naznačil serveru možný vývoj předseda Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

I když nyní malým pivovarům rostou kvůli dražšímu nákupu kvasnic náklady, zdražovat nebudou. "Náhradní nákup pro nás znamená vyšší náklady. Pivo ale kvůli tomu nezdražíme," řekl serveru Ryba.

Počet minipivovarů roste. Letos jich podle serveru přibude deset a celkově jich bude 120. Celkově na pivním trhu svou výrobou nezaujímají ani procento, takže vypadají vedle Prazdroje (zhruba polovina trhu) a Staropramenu (asi 15 % trhu) nepatrně. Obliba jejich piv ale u Čechů roste, a tak zatímco velkým pivovarům klesají zisky a tržby, malé pivovary často nestačí vyrábět.  Některé už na svá piva začaly vytvářet pořadníky (viz předchozí článek).

Pivovary Staropramen rostoucí oblibě piv malých pivovarů čelí jinak. Odbyt se snaží zvýšit u zahraničních zákazníků ve Spojených státech a v Evropě. Vyrobil pro ně reklamu v angličtině. V Česku jí rozjíždět nebude.