VIDEO: Prazdroj si nechal vyrobit unikátní lahve. iDNES.cz je vydraží

  • 33
Na obrázku vypadá tahle litrová lahev jako klasický dřevěný soudek piva. A přesně tenhle záměr měl německý designér žijící v Čechách Lars Kemper, když připravoval návrh unikátní lahve, kterou si nechala vyrobit společnost Plzeňský Prazdroj u příležitosti 170. výročí uvaření prvního ležáku.

"Výroční skleněná lahev je inspirovaná designem ležáckých dřevěných sudů," říká Lars Kemper. "Ty byly v minulosti používány pro ležení piva a jsou symbolem originality plzeňského piva. Naším cílem bylo, aby byly všechny lahve vyrobeny ručně, a to se podařilo zrealizovat ve spolupráci se sklárnou v Nižboru."

Nižborské sklárny vyrobily ručně limitovanou edici 17 lahví s obsahem jednoho litru. Každá z nich je tedy originálem. Všechny budou vydraženy v aukci iDNES.cz 5. října a výtěžek aukce půjde na konto Centra Paraple. Peníze tak poslouží lidem ochrnutým po poranění míchy.

Skláři v Nižboru vyrobili sedmnáct raritních lahví pro pivovar Pilsner Urquell...
Skláři v Nižboru vyrobili sedmnáct raritních lahví pro pivovar Pilsner Urquell...
Skláři v Nižboru vyrobili sedmnáct raritních lahví pro pivovar Pilsner Urquell...

Výroba limitované edice byla poměrně náročná a trvala několik dní. "Prvním krokem je vyřezání dřevěné formy ze dřeva," pokračuje Lars Kemper. "Pro naše účely jsme použili bukové dřevo, které je velmi odolné a vydrží extrémně vysoké teploty."

Bukové dřevo se před zpracováním několik dní namáčí ve vodě, aby se nespálilo. Vytvoří se dvoudílná rozkládací forma, do níž se může vkládat žhavá skleněná hmota. Forma dá lahvi základní tvar a určí její obsah. Řemeslník musí pracovat přesně podle předlohy, aby nevznikla žádná odchylka nebo tvarová nerovnost.

Formu následně dostanou do rukou skláři, kteří do ní vkládají žhavé sklo. Pomocí píšťal vyfoukají požadovaný tvar a musejí dbát na to, aby měla lahev potřebnou tloušťku. "Záleží jen na jejich zručnosti a zkušenostech," doplňuje německý designér žijící v Praze. "Ale musím uznat, že skláři z Nižboru jsou opravdu šikovní."

Lahve se brousí při pokojové teplotě

Po foukání následuje několikahodinové chlazení. "Sklo nelze ochladit příliš rychle. To by se zničilo," vysvětluje Lars Kemper. "Teprve ve chvíli, kdy mají lahve teplotu svého okolí, je možné přistoupit k broušení."

Broušení má v České republice letitou tradici a broušený křišťál po právu patří mezi české řemeslné klenoty. Brusič lahev ručně brousí tak, aby na jejím povrchu vznikly miniaturní prohlubně. Ty dodávají lahvi podobu medové plástve a lahev při kontaktu se světlem odráží hravé odlesky.

Ruční výrobu uzavírá dekorace zlatého loga s originálním nápisem. "Každá lahev ponese označení - Jubilejní lahev č. 1 - 17," uzavírá Lars Kemper s tím, že teprve pak se lahev naplní pivem.

"Nižborské sklárny jsme si vybrali kvůli jejich letité tradici," říká senior brand manažer Pilsner Urquell Jan Šolta. "Sklárny a naše společnost jsou skoro stejně staré. Chtěli jsme propojit tradici české ruční výroby a českého pivovarnictví. Věřím, že v aukci iDNES.cz dražitelé tohle spojení ocení a Centrum Paraple získá co nejvíce finančních prostředků."