Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pražská olympiáda vyjde na 135 miliard

  1:00
Celkové náklady na pořádání olympiády v Praze jsou podle studie PwC ve výši 135 miliard korun. Příjmy by měly být o čtyři miliardy vyšší. Poradci, sportovní lobbisté a reklamní agenti jsou tak vítězi olympiády v Praze. A to i kdyby vůbec nebyla.

Primátor Pavel Bém je hlasitým příznivcem olympijského ohně. Je připraven investovat miliardy korun na kandidaturu Prahy na pořádání olympijských her. | foto: KRESBA: ŠTĚPÁN MAREŠ

Tomáš Petera se stěhuje z Monaka do Prahy. Eso sportovního managementu s monackým pasem, dříve tenista a úspěšný trenér, totiž povede minulý týden vzniklou společnost Praha olympijská. "Musím být v centru dění," říká Petera.

Co je na firmě ve vlastnictví města tak výjimečného? Potečou přes ni stovky milionů korun vyčleněných Prahou na prvotní námluvy s Mezinárodním olympijským výborem. Hry by se sice mohly uskutečnit nejdříve za devět let, ale již dnes se rozdávají medaile. Na krk si je pověsí lidé, kteří na olympijské myšlence vydělají. Ať už olympiáda bude, nebo ne.

Kdo dostane medaili
První zlatou si odnáší právě Petera. Následovat ho bude několik poradenských firem, stovky odborníků z řad univerzit, soukromých firem i ministerstev, marketingoví a reklamní mágové, především však významní sportovní lobbisté.

Společně si rozdělí přibližně půl miliardy korun, které Praha podle dřívějších odhadů bude muset vyčlenit na šanci získat olympijské hry. Pokud by město skutečně vyhrálo a olympiáda v Praze byla, částka i okruh profitujících se raketově znásobí.

"Doufám, že je to byznys minimálně na dvanáct let," pochvaluje si Petera. Na mysli má uspořádání pražské olympiády v roce 2020, což je datum, o němž většina odborníků soudí, že je reálnější než přihláška do soutěže na rok 2016. Ale kdo chce uspět, musí postupovat krok za krokem. A každá zkouška něco stojí.

Rozpočet bude do dvou měsíců
"Dotazník do soutěže o pořádání olympiády by měl být odeslán prakticky do roka a do dne," říká Petera. Do července proto plánuje ustanovit pracovní skupiny pro každou z desítek otázek, na něž musí kandidátské město Mezinárodnímu olympijskému výboru odpovědět. Zároveň dá Petera na stůl rozpočet, kolik bude uchazečství Prahu stát.

Půl miliardě se nebrání ani pražský primátor Pavel Bém. "Bude z ní kromě poplatků olympijskému výboru uhrazena například studie rozvoje severní terasy, dopravní studie kupříkladu na výstavbu dálnice D3 a rozvoj železničních koridorů. Další peníze půjdou na marketing," říká Bém. Podle něho jde o investice, které Prahu stejně čekají.

Tok peněz částečně nasměrují studie renomovaných poradenských firem, které se tedy dostanou pod velký tlak na přesnost a budou muset odolávat lobbingu například stavebních firem a developerů. Podle experta na ekonomiku olympijských her, německého profesora Holgera Preusse, se tlaky na zkreslování výsledků objevují hlavně v pozdější fázi kandidatury.

Poslední komplexní studii vypracovala společnost Pricewaterhouse- Coopers (PwC) v roce 2004 a dnes je připravena ji aktualizovat.

"Pokud bychom byli přizváni, samozřejmě máme zájem dál s Prahou spolupracovat," říká senior manažer firmy Karel Kolář. Naposledy stála Prahu analýza přibližně šestnáct milionů korun. Petera uvažuje, že by nechal udělat kromě její aktualizace ještě studii druhou.

"Šlo by o jakousi oponenturu k PricewaterhouseCoopers. Určitě budou na všechny zakázky vyhlašovány průhledné soutěže," říká Petera.

Sergej Bubka něco stojí
Největší část z plánované půlmiliardy však spolknou náklady na reklamu, marketing a lanaření Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

"Sto třináct členů výboru představuje velmi široký rejstřík názorů a zájmů. Velmi cennými kontakty jsou z tohoto pohledu především bývalí sportovci-olympionici, byznysmeni z řad aktivních sponzorů a také politici," říká Kolář z PwC.

Ti všichni by se měli pokusit dostat k těm "správným" lidem a důrazně je upozorňovat na výhody konání olympiády v Praze. Podle Petery je mocným člověkem MOV například slavný atlet Sergej Bubka, k němuž má blízko třeba český zástupce ve výboru Jan Železný. Praha tedy musí počítat s nákladnými zahraničními cestami. Do rozpočtu firmy Praha olympijská však budou částečně patřit také takzvané referenční akce, které mají pro MOV velký význam.

"Budeme pořádat velké a elitní sportovní události," říká Petera. Do Česka by tedy v dohledné době měly zamířit významné sportovní podniky, na jejichž organizaci budou získávat "olympionici" důležité ostruhy.

Olympiáda malých vzdáleností
S tímto mottem půjde Praha do soutěže, jejíž první kolo by mělo být uzavřeno příští rok v květnu, kdy MOV vybere pět kandidátských měst na olympiádu v roce 2016.

Všechna sportoviště, tréninkové plochy a ubytování sportovců a novinářů by podle plánů organizátorů měly být mezi sebou co nejblíže. Pokud Praha do užšího výběru postoupí, přijede se na různá olympijská místa v Česku přibližně o rok později podívat hodnotící komise MOV.

"V dotazníku proto budeme co nejrealističtější," odmítá spekulace o "vylepšování" nabídky Petera. Komise si podle něho vše důkladně zkontroluje a největší devizou české přípravy by měla být přesnost a systematičnost. "Mnoho měst kvůli zkreslování vypadlo," dodává.

Na druhou etapu závodu o možnost udržovat v Praze olympijský oheň by mělo padnout dalších přibližně 24 miliard korun. "Ale pořád to nebudou peníze, které vložíme přímo do her, jde o investice, které bychom museli udělat tak jako tak," říká Bém.

Celkové náklady na třetí fázi, tedy pořádání olympiády, jsou podle studie PwC ve výši 135 miliard korun. Příjmy by měly být přibližně o čtyři miliardy vyšší. Podle expertů by výdělek mohl být ještě větší. Vždy ale záleží na tom, jakým způsobem
se konečný účet počítá.

Při odhadech nákladů, a tedy i celkového vyznění olympiády se vždy hraje o infrastrukturu. Otázka zní: co do olympijských nákladů zařadit a co bychom stavěli stejně? Prodloužené metro, pražský okruh, dráha na letiště. To je dalších 490 miliard, které odpůrci olympijských kruhů občas zahrnují do výsledného účtu.

S olympiádou je však přímo spojovat nelze, město by k jejich výstavbě stejně mělo přistoupit. Hry ale mohou budování infrastruktury urychlit, a tím také zdražit. To by se mohlo stát v případě, že by Praha vyhrála hned na první pokus a olympiáda by se musela uspořádat již v roce 2016.

Ještě nikdy podle plánu Faktem ovšem je, že žádné olympijské hry nedopadly podle původního plánu a byly vždy dražší. Ukazuje to přehled porovnávající prvotní a konečné náklady olympiád od roku 1972. Každý rok čekání na olympiádu znamená několikaprocentní prodražení celé akce.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...