Pražská voda přijde na miliardy

O to, kdo bude dodávat vodu Praze a okolí hlavního města se poperou tři velcí světoví dodavatelé vody. Stát totiž prodává 66 procent akcií za vyvolávací cenu necelé tři čtvrtě miliardy korun. Podle odhadů odborníků by ovšem na tomto prodeji měl vydělat okolo dvou miliard. "Jsou tři zájemci, kteří podali konečnou nabídku do výběrového řízení," říká Jana Víšková, mluvčí Fondu národního majetku, který prodej Pražských vodovodů a kanalizací zajišťuje. "Nejprve musí nabídky posoudit privatizační poradce a meziresortní komise do konce ledna oznámí vítěze," dodává Víšková.

V privatizaci se o Pražské vodovody a kanalizace se utkají francouzská společnost Lyonnaise des Eaux a dvě zahraniční konsorcia. V prvním spojily síly francouzská Vivendi a britská Anglian Water, ve druhém International Water se sídlem v Londýně a britská United Utilities.
International Water s United Utilities je narozdíl od ostatních v Česku nováčkem.

V poslední době obě firmy společně zvítězily v tendru v bulharské Sofii, kde obsluhují 1,3 milionu lidí a v estonském Tallinu se 420 tisíci obyvateli. V Praze chce podobně jako ostatní International Water především rychle zamezit únikům pitné vody z potrubí a zlepšit služby pro zákazníky.

"Máme mnoho dobrých nápadů jak vyřešit problémy s pražskou vodou. S omezováním úniků vody máme zkušenosti z celého světa," tvrdí zdůraznil ředitel International Water pro Střední a východní Evropu Alex Hewitt.

Dalším zájemcem o pražskou vodárenskou společnost je největší vodohospodářskou společností na světě Vivendi Water, která za šest let svého působení získala i v tuzemsku vedoucí postavení. zásobuje přes dva miliony lidí a loni měli jí ovládané společnosti obrat přes čtyři miliardy korun. Vivendi Water ve světě zásobuje více než sto milionů obyvatel a má obrat 432 miliard korun.

Partnerem firmě Vivendi se pro privatizaci Pražských vodovodů stal její rival Anglian Water. Ta zásobuje vodou 1,1 milionu obyvatel a její společnosti v tuzemsku dosáhli obratu jimi asi 2,4 miliardy korun. Anglian Water vznikla v roce 1973 sloučením 250 anglických vodohospodářských správ. Její obrat za rok 1999 byl 829 milionů liber, tedy asi 50 miliard korun, a zásobuje 10 milionů lidí.

Největším soupeřem nejen o pražskou firmu, ale i celosvětově je Vivendi společnost Lyonnaise des Eaux. Ta je v tuzemsku od roku  1991 patří ji zhruba pětina českého trhu. Lyonnaise tu dosáhl obratu v loňském roce přes 4 miliardy korun a zaměstnává více než čtyři tisíce lidí. Lyonnaise ve světě zaměstnává na 220 tisíc lidí ve více než 100 zemích po celém světě, kde dosahuje obratu 31,5 miliard Euro.

Prodávaná pražská vodárenská společnost se základním jměním 792 milionů korun dodává pitnou vodu asi 1,2 milionům Pražanů a ještě dvou set tisícům lidí v okolí hlavního města. Je největší vodárenskou firmou v zemi, která zaměstnávají přes dva tisíce lidí.

"Za loňský rok předpokládáme hospodářský výsledek před zdaněním zhruba 45 milionů korun při obratu kolem 3,1 miliardy korun," říká mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.