"Tento projekt je dlouhodobá záležitost. Med stáčený z úlů bude především použit pro hosty na snídaně. Uvidíme, jak se včelstva rozrostou," popsala záměr tisková mluvčí hotelu Petra Kazdová. Začíná se se třemi úly včel plemene Singer, které se hodí do města a mají dobrý medový výnos. V každém úlu bude 10 až 15 tisíc včel dělnic. První med má být v květnu příštího roku.

"Jsme první hotel v České republice s vlastními včelstvy na střeše," říká šéfkuchař Miroslav Kubec. InterContinental Prague však nepřišel s myšlenkou jako první. Už loni na své střechy instaloval včelstva superluxusní newyorský hotel Waldorf Astoria. Také luxusní varšavský hotel Hyatt poskytl domov hmyzu, který dává lidem blahodárný med.
Včely jsou schopné létat pro sladinu na květy do vzdálenosti pěti kilometrů, tvrdí správce včelstev na střeše pražského hotelu a profesionální včelař Augustin Uváčik. Včely létají 30 až 50 metrů nad terénem. Od hotelu, který se nachází na Starém Městě nejdále včely létají například do Střešovic, Tróji, Libně, na Vinohrady, Hradčany nebo Žižkov. "Nejraději ovšem mají blízké zahrady a parky Letné, Starého Města a Josefova, kde kvete mnoho rozličných a mnohdy cizokrajných rostlin a stromů," říká Uváčik.
Během svého krátkého života včely nalétají kolem 800 kilometrů a pro jeden kilogram medu navštíví 2,5 až 5 milionů květů. V zimě nespí, ale zahřívají se v chomáči při teplotě 25° Celsia. V každém úlu je jedna matka, která v podstatě nepřetržitě po celý rok rodí, denně až dva tisíce vajíček. Včely neustále obměňují své společenství, tento druh žije velmi krátce (1 až 6 týdnů). Nejvíce jich je v létě, kdy se jeden úl může stát domovem 80 až 100 tisíc včel. Na podzim svůj počet redukují na 10 až 15 tisíc jedinců na jeden úl.
Včely nasbírají za rok přes 150 kilogramů medu, ale včelaři zůstane pouze deset procent tohoto množství. Většinu spotřebují včely na výživu svých potomků, zimní zásoby a letový provoz.
Další úly na neobvyklém místě mají například na pražském ruzyňském letišti: