V některých městech lidé nové smlouvy už podepsali, jinde však doufají, že majitelé bytů ještě zlevní.

V některých městech lidé nové smlouvy už podepsali, jinde však doufají, že majitelé bytů ještě zlevní. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Přechod na tržní nájem je zatím bez žalob

  • 14
Soudy zaplavené ihned po Novém roce hromadou žalob, o kterých soudci netuší, podle jakých kritérií je rozhodnout. Tak vypadaly předpovědi stavu, který může nastat, pokud se majitelé bytů nedohodnou s nájemníky na výši neregulované činže. Katastrofický scénář se zatím nekoná. Někde se s nájemníky dohodli, jinde se ještě jedná.

Prvního ledna skončilo regulované nájemné zhruba ve 450 tisících domácnostech v menších městech, Ostravě a Ústí nad Labem. Ve středních Čechách, Praze a většině krajských měst je deregulace naplánovaná až na počátek roku 2013.

Zhruba 40 procent bytů patří soukromníkům, zbytek drží v rukou obce a stát. Na vlastnících domů bylo, aby se s nájemníky dohodli na nové výši nájemného. Na podmínky největšího vlastníka bytů v Česku, společnosti RPG, podle slov ředitele vnějších vztahů Petra Handla přistoupilo už 90 procent domácností z 36 tisíc bytů, kterých se deregulace týká. "Nepodepsaly pouze desítky nájemníků," uvedl Handl. Společnost bude v nejbližších týdnech analyzovat situaci a pak rozhodne o dalším postupu.

Někde se už domluvili, jinde lze očekávat spory

Většině obyvatel bytů v majetku RPG stoupne letos měsíční nájemné o 15 procent, v průměru o 7,50 na metr čtvereční.

Komplikovanější je situace u společnosti CPI Byty, která vlastní zhruba 13 tisíc bytů, převážně v severních Čechách a Třinci. Deregulace se týká asi osmi tisíc jednotek z majetku společnosti.

Firma původně požadovala nárůst nájmů v některých lokalitách až o sto procent.

S třemi a půl tisíci domácnostmi se už podařilo dohodnout. Pro ostatní platí poslední termín do 15. ledna. V Třinci, kde jednání ještě probíhají, mají více času - konečný termín pro dohodu zatím nebyl stanoven. Pokud nájemníci nepodepíší, hrozí jim CPI soudy.

Nájemníkům v České Lípě, kde CPI vlastní 1 700 bytů, se podařilo vyjednat snížení původního návrhu a občanské sdružení Za klidný sever, které tamní obyvatele zastupuje, doporučilo svým členům nabídku CPI podepsat.

Opačná situace panuje v Litvínově, kde CPI vlastní 2 700 bytů. Podle předsedkyně tamních nájemníků Libuše Svobodové firma už ze svých původních požadavků slevila a část nájemníků na podmínky přistoupila. Většina jich však ještě s podpisem otálí.

Chování CPI hraničí s vydíráním, tvrdí nájemníci

Dohoda je zatím daleko také v Třinci. Z 2 700 domácností, které se sdružují v Občanském sdružení Byty Třinec, podle advokáta nájemníků Luďka Růžičky podepsalo jen pár jedinců.

"Původně požadovali navýšení nájemného v průměru o sto až sto třicet. Oproti dnešním osmatřiceti čtyřiceti korunám za metr požadovali devadesát a víc. V průběhu tří let bychom se dostali na sto dvacet," nastínil požadavky CPI Růžička.

Také v Třinci už šla CPI ze svých původních požadavků dolů. Nájemníci však ani s těmito podmínkami nesouhlasí. "Bytový fond je ale v tak zoufalém stavu, že předpokládám, že nebudeme souhlasit se zvýšením o více než tři čtyři koruny," řekl Růžička. Nájemníci navíc podali na společnost desítky žalob kvůli tomu, že neinvestovala do oprav.

Podle generálního ředitele CPI Zdeňka Havelky však nemohla firma do oprav investovat právě kvůli malým částkám, které kvůli regulacím na nájemném vybrala.

"Dokonce zvažujeme, že podáme žalobu za vydírání. Protože pokud někdo předkládá neúměrné zvýšení nájemného a zároveň vyhrožuje soudem, tak tomu se říká vydírání a taková smlouva by byla uzavřena v tísni," dodal Růžička.

Řešit případné soudní spory okolo výše nájemného má pomoci takzvaná cenová mapa, která by stanovovala "místně obvyklé nájemné". Tu zadalo vypracovat ministerstvo pro místní rozvoj.