Před cestou na dovolenou se vyplatí počítat

- Připlatit si na letenku, riskovat oteklé nohy z autobusu, krádež vlastního auta nebo složité přestupování na zahraničních nádražích? Toť otázka, kterou řeší před letní dovolenou většina turistů. "Vybavená nafukovacím polštářkem pod hlavu, najedená tak, aby se během cesty zažívací ústrojí příliš nebouřilo a obklopená vtipnými spolucestujícími jsem den a noc v autobuse přežila," konstatuje Michaela Šulcová, která si dopřála dovolenou ve španělském Blanes.

Připouští, že to vydržela hlavně kvůli penězům. Tento způsob dopravy je totiž více než třikrát levnější než pohodlné a rychlé letadlo. „Dneska už bych letěla. Snad i kdybych si na to měla půjčit," dodává se smíchem turistka.

Každý způsob dopravy může mít svá pro a proti. Pokud člověk nešetří, může se během několika hodin přesunout na místo pohodlně letadlem. Musí však zvolit správnou trasu - ne jako jedna pražská rodina, která letěla do severoitalského Bibione přes Milano.

Její cesta za mořem byla o několik hodin delší v porovnání s dobou, kterou by strávili v autobuse či autě, a taky podstatně dražší. Místo pod slunečníkem si „užívali" v letištní hale při čekání na správný spoj.

Tomu, kdo dává za každou cenu přednost vlaku, se zase může protáhnout cesta do Bulharska. Zatímco autobusem by na pobřeží v okolí Burgasu dorazil zhruba za třicet hodin a letadlem dokonce za pouhé dvě, po dráze pojede až čtyřiačtyřicet hodin a ještě zaplatí víc než za autobus.

No a těm, jež milují pocit nezávislosti a neumí si představit jiné cestování, než ve vlastním autě, se zase prodraží výlet do Londýna. Jen za trajekt či cestu Eurotunelem totiž zaplatí deset tisíc korun.

Co z toho plyne? Před každou dovolenou se vyplatí sednout, spočítat a rozmyslet s ohledem na finanční možnosti, pohodlí, ale například i starosti spojené s parkováním a hlídáním vlastního auta, který způsob dopravy zvolit.

Další podrobnosti najdete v úterní příloze Peníze