(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv iDNES.cz

Před sametovou revolucí lépe nebylo. Čísla statistiků hovoří jasně

  • 3507
Životní úroveň a možnosti Čechů se za čtvrtstoletí od pádu minulého režimu výrazně zlepšily. Ceny sice vzrostly pětinásobně, avšak průměrná mzda se zvýšila téměř osmkrát. Dá se tak říct, že se máme o polovinu lépe než za komunistů. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu. Právě před 25 lety došlo ke skokové cenové liberalizaci, která upravila dosud státem určované ceny.

I penze rostly rychleji než ceny, i když ne tak jako mzdy. Průměrný starobní důchod stoupl 6,4krát, dnes činí 11 300 korun měsíčně.

Spolu s výší cen a mezd se výrazně změnilo i to, za co utrácíme. Zatímco dříve představovaly největší položku v domácím rozpočtu výdaje za jídlo a nealko nápoje a nájemné bylo až druhé v pořadí, dnes se to obrátilo.

Deset mýtů a polopravd o životě v socialistickém Československu

Ceny potravin a pití drží konkurence a domácnosti za ně vydávají jen dvě pětiny toho co dřív. Zato bydlení zdražilo výrazně. Nájemné skokově stouplo s deregulací a spolu s náklady na energie za ně lidé utratí o dvě pětiny víc než před 25 lety. Výrazně pomaleji než mzdy také rostly ceny oblečení a obuvi, relativně tak zlevnily a lidé za ně vydají jen polovinu toho co dřív.

Cigarety a alkohol jsou dnes výrazně dražší

Když se posuneme od nevyhnutelných výdajů k neřestem a zábavě, tabák a alkohol sice výrazně zdražily (hlavně kvůli spotřebním daním), rodiny za ně však vydávají stále stejně - zhruba jedenáctinu spotřebních výdajů.

Cenové srovnání s rokem 1989: dnes je opravdu levněji

Více se dnes utrácí za služby, které naplňují volný čas. Za rekreaci, kulturu a sport jsme ochotni vydávat o čtvrtinu víc peněz než před 25 lety, za vzdělávání o dvě třetiny víc. Důvodem je to, že státní podpora se z této sféry v řadě případů vytratila.

Před rokem 1990 se za některé věci platilo jen symbolicky nebo vůbec - například za sportovní, hudební či jazykové kroužky pro děti. Řada lidí také musí platit za školku, ne každé dítě se dostane do té státní. Na druhou stranu je možné zaplatit si vzdělání na soukromé univerzitě dle vlastní volby.

Podražily i osobní služby, více se cení lidská práce, i když na Západě je v této oblasti ještě dráž. Za pánský sestřih dnes dají muži v průměru 24krát více než v roce 1990.

Socialismus na pultech. Navštivte virtuální obchoďák